Стрес, непълноценна храна, недостатъчно или с лошо качество сън, преумора, проблеми, злоупотреба с кофеин и тютюн, липса на адекватни профилактични прегледи и грижа за здравето – не е учудващо, че хипертонията е сред най-разпространените заболявания в настоящия век, бич за съвременното общество и на едно от първите места по смъртност от усложненията, които причинява, в световен мащаб. Ситуацията значително се усложнява от два факта:
- често хипертонията протича скрито, пациентът няма сериозни оплаквания, които да го накарат да потърси лекарска помощ, до трагичния съдов инцидент – инсулт или инфаркт, които са животозастрашаващи и след които става ясно, че пострадалият е с хипертония,
- липса на профилактика, редовно и правилно измерване на кръвното налягане, така че да се отчетат реалните показатели и да се предприемат мерки при необходимост.
Какъв алкохол може да се пие при високо кръвно
Тези фактори правят информираността относно какво е хипертония, какви са нормалните показатели на апарата за кръвно налягане, как да измерим налягането си сами у дома и кога е редно да посетим лекаря си от ключово значение за борбата със заболяването.
Друг съществен проблем е, че често пациентите не търсят лекарска помощ, разбрали, че страдат от високо кръвно налягане, за каквото се приема това над 80 на 120, а се опитват да се „лекуват“ сами с различни народни илачи, храни, билки или с лекарство, предписано на друг в семейството, страдащ от хипертония. Подобни действия могат да застрашат сериозно не само здравето, но и живота, поради което горещо препоръчваме, ако сте измерили дори веднъж в живота си високо кръвно налягане, да не отлагате консултацията поне с личния си лекар.
Кога говорим за високо кръвно налягане?
Друг проблем, който води до ненавременно търсене на помощ от страна на пациента, е липсата на информираност и познание кога показателите на апарата за кръвно налягане алармират за хипертония. Дали, ако долната граница е висока само, то това е проблем? Оказва се, че хипертонията далеч не означава и двете граници да са над нормалните показатели – тоест над 80 на 120, достатъчно е долната е да по-висока само, макар горната да е до 120, за да говорим за здравословен проблем, изискващ лекарска консултация.
Вероятно си задавате въпроса какво се прави в подобен случай и как се сваля долна граница на кръвно, без това да повлияе горната, която е нормална. Ще разкрием отговорите на много пациентски въпроси по темата, но изрично подчертаваме, че това не трябва да се използва като средство за самолечение и не следва да се осланяте само на прочетеното, спестявайки си посещението на лекарския кабинет.
Перфектни рецепти-чудо за туширане на високото кръвно - опитайте ги веднага
Как се сваля само долна граница на кръвно налягане?
Не е възможно да се въздейства само върху долната граница на кръвното налягане – само върху диастоличното налягане. Тоест отговорът на въпроса „Как се сваля само долна граница на кръвно?“ е никак, това се оказва невъзможно. Този факт обаче съвсем не трябва да обезсърчава пациентите с този проблем да търсят помощ. Напротив.
При висока долна граница на кръвното налягане грижите са насочени към цялостно понижаване на кръвното, тоест и на двете граници. Липсата на предприети мерки, лечение и контрол над кръвното налягане могат да са животозастрашаващи и водят до редица опасни усложнения като инсулт, инфаркт, сърдечно-съдови заболявания, бъбречни заболявания, инвалидизация и др.
Какво се предприема при висока долна граница на кръвното налягане?
Съвсем естествено другият най-често задаван въпрос след „Как се сваля само долна граница на кръвно и възможно ли е това“, е въпросът какво тогава да направим, щом не можем да свалим само долната граница на кръвното налягане. На първо място следва да се извърши лекарска консултация, а след това може да прочетете и тези съвети:
1. Приемайте медикаментите за контрол на кръвното ви налягане, без да пропускате прием и точно така, както са ви предписани от лекаря.
2. Контролирайте теглото си и го поддържайте в нормални граници.
3. Включете леки кардио упражнения в седмичния си режим. Те помагат за поддържане на сърцето и съдовете здрави, което е от ключово значение за хипертониците. Намаляват и стреса, който понякога е в основата на високото кръвно налягане.
4. Преустановете тютюнопушенето и прекомерната консумация на кофеин. Пушенето може да увеличи натрупването на отлагания в артериите. Всеки път, когато пушите, това временно повишава кръвното ви налягане. Що се отнася до кофеина, то осигурете си необходимия сън – и като качество, и като количество, за да не се налага да приемате няколко кафета, за да се събудите или за да сте работоспособни. Сънят е жизненоважен за физическото здраве и психическото здраве. Липсата на качествен сън може да увеличи риска от хронични заболявания, сред които е и хипертонията.
5. Ограничете консумацията на алкохол до минимум.
6. Следете кръвното си налягане поне веднъж дневно в своя дом. Закупете качествен и точен апарат и се научете как се измерва правилно кръвното налягане. Вашият лекар ще ви даде съвети как да измерите правилно кръвното си, като полезни такива ще откриете и в медицински сайтове онлайн.
7. Хранете се здравословно, избягвайки храните с добавена захар, храната, която се предлага в заведенията за бързо хранене, така наречената junk food, както и храните, богати на натрий. Консумацията на сол вреди на бъбреците и води до задържане на вода, което неминуемо повишава кръвното налягане. Прекомерната консумация на солени храни намалява и еластичността на стените на съдовете и води до загуба на азотен оксид, което също влияе негативно върху кръвното налягане. За сметка на това увеличете приема на храни, богати на калий, като авокадо, банани, картофи, тъй като този минерал доказано помага за намаляване на кръвното налягане чрез съдействието, което оказва на организма да отделя натрий в урината и чрез облекчаване на напрежението в стените на кръвоносните съдове.
8. Обградете се с позитивни хора, преживявания, събития, за да редуцирате нивата на стреса.
Статията има само информативен характер и не замества лекарска консултация.