Съществува мнение, че хремата не може да се лекува. Казват, че тя ще изчезне от само себе си. Всъщност това е погрешно твърдение.
Още: Каква е разликата между еритритол и стевия
Още: 5 знака, които тялото ни дава, че приемаме твърде много фибри
Запушването на носа, отделянето на слуз от него - симптоми, които не могат да бъдат оставени без внимание, в противен случай може да се стигне до загуба на обоняние при хрема. Подобно явление заплашва с много неприятности, а в някои случаи и с професионална непригодност. Става дума за представители на такива професии като винопроизводители, готвачи, парфюмеристи. Какво трябва да направите, ако спрете да усещате миризми?
Учени: Загубата на мирис може да бъде свързана с риск от мозъчно заболяване
Причини за загуба на обоняние
Още: 15 ползи от естрагон, които всеки би искал да получи
Още: Наистина ли кофеинът в шоколада е достатъчно силен, за да попречи на съня
Нечувствителността към миризми е заболяване, което има 2 разновидности: хипосмия и аносмия. В първия случай обонянието не е напълно изгубено. Вторият случай се характеризира с пълна загуба на способността за обоняние. Това се дължи на повишената активност на вирусите. Лигавицата набъбва и блокира каналите, които водят до специалните рецептори, отговорни за обонянието. Синузит, ринит, максиларен синузит, остри респираторни вирусни инфекции и грип могат да причинят това състояние.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Ако установите, че не усещате миризми, не трябва да изпадате в паника. Необходимо е незабавно да се консултирате с лекар. При компетентно лечение обонянието се възвръща и след 5-7 дни пациентът отново ще може да усеща цялото разнообразие от аромати.
Как да върнем обонянието при настинка?
Съществуват много начини, които се използват за тази цел. Често се предписват инхалации и капки за нос. В първия случай полезните вещества се вдишват през носа, а във втория - въздействат върху лигавицата след изпомпване.
Още: Полезно ли е да се яде кората на кивито?
Още: 8 полезни растителни храни, които съдържат пектин и имат противовъзпалителни свойства
Въпреки това всичко трябва да бъде в умерени количества. Злоупотребата със спрейове и капки може да изиграе жестока шега и да увеличи отока на лигавицата. Затова е необходимо да се консултирате с лекар и да уточните дозировката.
Защо при хрема често имаме липса на обоняние
Официалната медицина в такива случаи предписва вазоконстрикторни капки. Добре доказани са "резерпин", "нафазолин", "нафтизин".
Тези хора, които се опитват да не използват лекарства, могат да приготвят капки за нос в домашни условия. Смесете камфорово и ментолово масло в равни пропорции. Впръсквайте тази смес в носа 3 пъти дневно. Достатъчни са по 3-4 капки във всяка ноздра.
Полезни са и домашните инхалации. Разтворите за тях се приготвят на основата на етерични масла с добавяне на различни съставки. Можете да опитате да разтворите в 200 мл вряла вода 3 капки етерично масло от лавандула или мента, да добавите 10 капки лимонов сок и да инхалирате във всяка ноздра. Процедурата трябва да се извършва в продължение на 10 дни веднъж дневно.
Хремата със загуба на обоняние е неприятно явление, което изисква незабавно лечение.