Общият клиничен кръвен тест е отправна точка за всяка диагноза, защото той, подобно на огледало, отразява всички проблеми на организма. Ще ви разкажем как сами да разберете резултатите от него и на какво първо трябва да обърнете внимание.
На всеки се е налагало да дава кръв. След взимането на кръв вие получавате лист със списък на елементите и числата срещу тях.
Само че не всеки успява да "разшифрова" тези записи. Нека разберем какво означават основните кръвни показатели.
На първо място трябва да обърнете внимание на нивото на левкоцитите (белите кръвни клетки) - те изпълняват защитни функции. Ако то е повишено, това означава, че в организма е налице възпалителен процес. Норма: 4 - 8,8.
Отделно различавайте неутрофилите (палоконуклеарни, сегментирани, норма: 1-6 и 47-72) - това също са левкоцити, те са в състояние да абсорбират малки чужди частици, микроби и бактерии. Повишаването на нивата на неутрофилите също индиректно показва възпаление. Например рязкото повишаване на нивото им е един от признаците на апендицит.
Еозинофилите (гранулирани левкоцити) са повишени при алергии и ако в организма са се заселили паразити (напр. глисти). Норма: 0,5-5.
Разрешено ли е да се пие вода преди кръвни изследвания
Следващият важен показател е хемоглобинът. Това е сложен белтък, който е част от червените кръвни клетки и се състои от две части: самия белтък (глобин) и съединението на желязото (хем). Хемоглобинът участва в процеса на пренос на кислород и именно той прави кръвта червена.
Колкото по-ниски са стойностите на хемоглобина, толкова по-малко желязо е налично в организма. При рязко намаляване се подозира анемия. В този случай е необходимо да се направи допълнителен биохимичен анализ за серумното желязо.
Между другото, високото ниво на хемоглобина в кръвта на спортиста означава, че той или е тренирал в условия на голяма надморска височина, или е приемал забранени препарати. И двете са пряк път към дисквалификация. Норма: 120 - 150.
Не забравяйте да погледнете и броя на червените кръвни клетки (еритроцитите). Намаляването на броя им е характерно за анемията, а увеличаването им се наблюдава при сърдечносъдови заболявания и остри отравяния. Между другото, тези клетки живеят в продължение на 100 дни. Норма: 3,7-4,7.
Лекари: Не правете това преди кръвни изследвания, променят резултатите
Тромбоцитите (кръвните плочки) отговарят за съсирването на кръвта. Ако нивото им е повишено, съществува риск от образуване на кръвни съсиреци. Ако то е ниско, е възможно да се получи вътрешносъдов кръвоизлив. Норма: 180-320.
Много важен показател СУЕ (скорост на утаяване на еритроцитите) - зависи от съотношението на протеините в кръвта. Сам по себе си той не дава никаква ясна информация, но в норма не трябва да е висок.
Така че, ако видите, че СУЕ е над 20 - това е сериозна причина да бъдете предпазливи и да направите допълнителни анализи. Той се повишава особено рязко при онкологични заболявания.
Норма: 6-20.
Интересни факти:
- Кръвта, изпомпвана от сърцето, се движи в тялото със скорост около 40 километра в час.
- Дължината на човешката кръвоносна система (заедно с капилярите) може да достигне до 100 000 километра.
- Тялото на възрастен човек съдържа 4-6 литра кръв, което е средно 6-8% от общото телесно тегло.
- Всеки ден това количество кръв преминава през сърцето повече от 1000 пъти.
Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.