Първият признак на задух е затруднение на въздуха да стигне до белите дробове. Възможно е това да се случи заради прекалено интензивна физическа активност, безпокойство, изнервяне, астма или бронхит, както и в други, по-сериозни ситуации, които е необходимо да бъдат изследвани от лекаря.
Още: Ползи и приложение на белия пипер
В случай на задух сядането и опитът за успокояване на болния са първите стъпки за предприемане - но ако чувството за липса на въздух не изчезне до половин час или се влоши, трябва да го заведете в спешно отделение.
Своето мнение споделя д-р Кларис Безера.
Някои от главните причини за задух
1. Стрес и неспокойствие.
Още: 4 идеи как да направим кафето по-силно без да добавяме повече количество от него
Още: Каква е разликата между еритритол и стевия
Емоционалните проблеми много често са причини за недостиг на въздух при здрави хора, най-вече младежи. В случаи на стрес, безпокойство или дори паника, човек може да има затруднено дишане. Необходимо е да окажете или намерите психологическа помощ, за да се справите с проблема на страдащия, без да увредите здравето му. Приемането на успокояващи чайове, например от лайка, или капсули валериана, са добри варианти.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 5 знака, които тялото ни дава, че приемаме твърде много фибри
2. Прекалено натоварена физическа активност.
Онези хора, които нямат навици за физическа дейност, могат да почувстват недостиг на въздух при каквато и да е активност - но най-вече при тичане или дори просто ходене, поради липса на съответната физическа подготовка. В такива случаи просто практикувайте редовно физическа дейност така, че сърцето, дишането и мускулите на тялото да свикват с физическите усилия.
3. Сърдечни усложнения.
Още: Наистина ли кофеинът в шоколада е достатъчно силен, за да попречи на съня
Още: Знаете ли кои са най-мръсните предмети в кухнята
Сърдечните заболявания провокират задух при физическо натоварване – например, надигане от леглото или качване по стълби. Човек може също да изпита болка в гърдите – например, при стенокардия. В случая е необходимо да спазвате правилата на лечението, назначено от лекаря, при което в повечето случаи се употребяват лекарства.
4. Респираторни заболявания.
Настинката и грипът, особено ако у човека се наблюдават много храчки, причиняват задух и кашлица. Ала някои заболявания като астма, бронхит, белодробен оток, пневмония също са в състояние да причинят усещане за недостиг на въздух. Трябва да следвате назначеното от лекаря лечение, при което обикновено се прилагат лекарства и дихателна физиотерапия.
Кардиолог: Тези 4 симптома издават болно сърце
5. Алергия.
В такива случаи задухът започва изведнъж след приемането на определено лекарство, на храна или след ухапване от насекомо. Много хора с тежки алергии си носят спринцовка с адреналин, която да се употреби незабавно при спешност. Ако случаят е подобен, е нужно да се използва веднага и да се съобщи на лекаря. Но ако човекът не бъде инжектиран или не знае, че има алергия, трябва спешно да повикате линейка или да го заведете в отделение за бърза помощ.
6. Затлъстяване.
Излишното тегло и затлъстяването също са способни да предизвикат задух в случай, че лежите или спите, понеже тежестта намалява възможносттите на белите дробове да се разширят при поемане на въздух. За да можете да дишате по-леко и с по-малко усилия, се облегнете полулегнали на възглавници.
Какво да направите веднага при задух?
В случай на недостиг на въздух, първото, което трябва да сторите, е както вие, така и болният да запазите спокойствие. Поставете го да седне удобно и нека се концентрира върху своето дишане. След това вниманието му трябва да бъде насочено към начина, по който въздухът циркулира в белите му дробове, за да регулира дишането си. Ако недостигът на въздух е провокиран от настинка или грип, тогава вдишването на изпарения от чайове или отвари, например от евкалипт, помага за изчистване на дихателните пътища, улеснява преминаването на въздуха и облекчава дискомфорта. Ако задухът е причинен от астма или бронхит например, е възможно да се наложи използването на специфични медикаменти за прочистване на дихателните пътища, посочени от лекар.
Внимание! Статията е с информативен, а не препоръчителен характер. Проконсултирайте се с лекар!