Хранителното отравяне е остро заболяване на стомашно-чревния тракт, с което се е сблъсквал буквално всеки човек. Отравянето възниква след навлизане в тялото на опортюнистични и патогенни микроорганизми, които в процеса на размножаване активно произвеждат токсини и засягат храносмилателните органи.
Симптоми на хранително отравяне
· болка в корема.
· Рязко влошаване на здравето.
· спазми.
· диария
· гадене или повръщане.
· повишаване на температурата.
· слабост и неразположение.
· треска.
· подуване на корема.
Как да окажем първа помощ при хранително отравяне?
1. Незабавно промийте стомаха
Необходима е навременна стомашна промивка, така че токсичните вещества да нямат време да се абсорбират в кръвта и това се случва чрез предизвикване на повръщане. На жертвата трябва да се дадат да пие 1,5 литра вода (слаб розов разтвор на калиев перманганат, т.е. калиев перманганат или 2% разтвор на сода). След това докоснете корена на езика или задната част на гърлото, докато се задейства рефлексът за повръщане. Повторете процедурата няколко пъти. Повръщането трябва да продължи, докато от стомаха излезе чистата вода.
Болки в корема? Лекар каза как да разберете дали е хранително натравяне
2. Направете клизма
Почистващата клизма е безопасен начин за прочистване на червата от токсини, вредни бактерии и отрови. За да направите това, имате нужда от 1-1,5 литра чиста вода със стайна температура.
3. Вземете сорбент
След почистване на стомаха и червата на пациента трябва да се даде сорбент - лекарство, което свързва токсините, патогенните микроорганизми и ги отстранява от тялото. Можете да приемате активен въглен в размер на 1 таблетка на 10 kg телесно тегло.
Не трябва да приемате лекарства против повръщане или диария, защото това ще блокира процеса на самоочистване на тялото.
4. Възстановете водния баланс
Хранителното отравяне винаги е придружено от загуба на течност, което е изпълнено с критично намаляване на нивата на натрий в кръвта и нарушаване на клетъчния метаболизъм. Ето защо е важно да попълните резервите на тялото навреме, за да избегнете дехидратация.
5. Осигурете спокойствие и релакс
По време на периода на лечение и възстановяване е необходимо да се осигури на пациента пълна почивка. Физическата активност, вдигането на тежести и емоционалният стрес са противопоказани.
Какво можем да ядем след хранително отравяне?
Хранене при отравяне
През първия ден от отравянето се препоръчва да откажете храна, за да облекчите излишния стрес върху храносмилателните органи. На следващия ден можете да започнете да ядете малко по малко. Продуктите могат да се консумират на малки порции, като се наблюдава реакцията на тялото. Необходимо е да се придържате към щадяща диета поне 2 седмици от първия ден на отравяне.
Забранени продукти:
· тлъсто месо,
· полуфабрикати и колбаси,
· алкохол,
· гъби във всякаква форма,
· люти сосове, майонеза и кетчуп,
· маринати, туршии и пушени меса,
· бонбони и шоколад,
· цитруси.
Когато трябва спешно да посетите лекар?
· Пострадалият е загубил съзнание и не идва на себе си.
· Температури над 38 продължават повече от ден.
· В повърнатото и изпражненията се появяват кръв и слуз.
· Появяват се конвулсии.
· Състоянието не се подобрява повече от 2-3 дни.
· Отравяне е настъпило по време на бременност или при дете под 3-годишна възраст, както и при възрастен човек.
Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.