Лекари и диетолози препоръчват приемане на максимум 3-4 грама джинджифил на ден. По време на бременност, количеството трябва да е не повече от 1 грам на ден. На деца под 2 години не трябва да се дава джинджифил.
Един грам джинджифил се равнява на:
Още: Какви особености има в почистването на фурна с вентилатор?
* 1/2 чаена лъжица джинджифил на прах
* 1 чаена лъжица настърган суров джинджифил
* 4 чаши води, в които накисвате 1/2 чаена лъжица настърган джинджифил.
Какво е джинджифил?
Това е растение, чиято родина е Югоизточна Азия. Принадлежи към семейство Джинджифилови, което включва съща куркума, кардамон.
Още: Колко време най-малко трябва да се вари прясното мляко
Още: Започнете да дъвчете суров джинджифил всеки ден и разберете какво се случва с тялото ви
Може да се консумира пресен, сух, на прах или във вид на масло или сок. Често срещана съставка е в различни рецепти и обикновено се добавя към преработени храни, както и в козметични продукти.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 5 неща, които трябва да знаете преди да закупите диамантен годежен пръстен
Джинджифил: 6 доказани начина на помощ при отслабване
Здравословни ползи от джинджифила:
1. Антиоксидантни свойства
Основното биоактивно съединение в джинджифила е джинджерол, което има мощни противовъзпалителни и антиоксидантни свойства. Помага за намаляване на оксидативния стрес и минимизиране на увреждането на свободните радикали в тялото.
2. Облекчава гаденето
Джинджифилът е ефективен срещу гадене, облекчавайки повръщането при хора, претърпели специфични операции. Помага и при гадене, свързано с химиотерапия. Бременните жени могат да използват джинджифил за облекчаване на сутрешно гадене.
Още: Ръководство за устойчив и екологичен дом
Още: Еликсир за бронхите: Този чай стимулира отхрачването и възстановява лигавицата
3. Бори се с микробите
Някои химични съединения в джинджифила помагат на тялото да се бори с микробите и са особено ефективни при спиране растежа на микроорганизми като ешерихия коли и шигела. Държат под контрол вируси като респираторен синцитиален вирус.
4. Успокоява възпалените мускули
Джинджифилът няма да облекчи веднага мускулната болка, но може да я намали в дългосрочен план. Някои проучвания разкриват, че хората с мускулни болки, които приемат джинджифил редовно, изпитват по-малко болка на следващия ден от тези, които не го приемат.
5. Облекчава симптомите на артрит
Тъй като джинджифилът има противовъзпалителни свойства, той може да бъде особено полезен за лечение на симптоми както на ревматоиден артрит, така и на остеоартрит.
6. Помага за управление на кръвната захар
Помага на тялото да използва по-добре инсулина. Необходими са обаче повече изследвания, за да се потвърди дали наистина може да помогне за подобряване на нивата на глюкозата.
7. Помага за намаляване на холестерола
Консумацията на джинджифил може да помогне за намаляване нивата на “лошия” LDL холестерол в тялото. В проучване се разкри, че приемането на 5 грама джинджифил за почти 5 месеца, е свързано с намаляване на “лошия” LDL холестерол средно с 30 пункта.
8. Помага за отслабване
Джинджеролите и шогаолите помагат за подобряване нивата на метаболизма в тялото, което води до намаляване на теглото.
9. Помага за лечение на хронични проблеми с храносмилането
Джинджифилът помага за храносмилането, като ускорява процеса на преминаване на храна през стомаха. Функционална диспепсия е, когато човек има лошо храносмилане - със симптоми като болки в корема, подуване на корема, усещане за преяждане, оригване и гадене - без ясна причина. Често се проявява при синдром на раздразнените черва.
10. Облекчава менструалните болки
Джинджифилът облекчава дисменореята, известна още като менструална болка. В някои изследвания се разкрива, че джинджифилът е по-ефективен от някои популярни лекарства за тази цел.
А вие знаете ли колко е лесно да отгледате сами джинджифил у дома? Вижте как
11. Подобрява функцията на мозъка и предотвратява болестта на Алцхаймер
Някои проучвания показват, че наличието на джинджероли и шогаоли предотвратяват дегенеративни заболявания като болестта на Алцхаймер, болестта на Паркинсон и множествена склероза.
Оксидативният стрес и хроничното възпаление могат да бъдат ключови двигатели при болестта на Алцхаймер и свързания с възрастта когнитивен спад.
Колко джинджифил може да консумирате?
Препоръчителната доза е 3-4 г на ден. Страничните ефекти от приемане на джинджифил са редки и може да доведат до следното:
* киселини в стомаха
* газове
* болки в стомаха
* усещане за парене в устата.
Избягвайте да консумирате джинджифил, когато приемате каквито и да е лекарства, защото взаимодействието с тях това може да доведе до дискомфорт.
Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.