След като маските навлязоха в ежедневието ни все по-често си задаваме въпроса коя от тях е най-ефективна и най-много ни пази от коварния коронавирус.
Оказва се, че маските за лице, изработени от естествена коприна, могат ефективно да предпазват от Covid-19. До това заключение стигнаха учени от Калифорнийския университет в Ривърсайд, чиито резултати са публикувани в научното списание PLOS ONE.
„Пашкулите от копринени буби, отглеждани в екологични условия, позволяват да се получи коприна с антимикробни свойства, които могат да заловят и неутрализират бактерии и вируси по време на дишането. Нашето проучване показа, че медта, съдържаща се в коприната, е добър дезинфектант, самата коприна не се мокри и е дишаща“, казва авторът на изследването, доцент в Калифорнийския университет, Патрик Гера, съобщи агенция Фокус.
„За разлика от памука, който абсорбира влагата като гъба и престава да изпълнява защитни функции след 30-40 минути след началото на употреба, коприната „диша“ през цялото време на употреба, тъй като влагата, която попадне на повърхността на копринената маска, веднага изсъхва“, отбелязва Гера.
Сравнение с други материали
В лабораторията на Университета на Калифорния в Ривърсайд изследователите тестваха маски за лице, изработени от памук, полиестерни влакна и няколко вида естествена коприна.
Учените са установили, че копринената тъкан е няколко пъти по-ефективна от използваните в момента памучни и вискозни тъкани при масовото производство на защитни маски, тъй като тя не абсорбира влагата със съдържащите се в нея патогени.
„Коронавирусът се предава чрез въздушни капчици - обяснява ученият - Слоевете коприна задържат влагата и предотвратяват вдишването на вируси, а също така не натрупват вода на повърхността си, за разлика от памука и вискозата.
В момента изследователите изучават въпроса колко дълго коронавирусът остава активен на повърхността на копринени маски и други материали, което е важно при определяне на продължителността на тяхното използване при работа в райони, където се намират пациенти с COVID-19.