Една бутилка бира от 0,5 литра съдържа от 20 до 40 g чист етанол. Дори ако пиете малка бутилка, това ще бъде достатъчно, за да може съдовете леко да се разширят и индикаторът за кръвно налягане да падне. В стандартни ситуации индикаторът се връща към нормалното ниво само след 5-7 часа.
Свойства и въздействие на бирата върху тялото
Бирата има редица полезни и вредни свойства, които влияят на човека по различни начини. Въздействието върху тялото зависи от неговата специфика. Общите предимства включват следното:
- Някои производители произвеждат продукти с алкален състав, който допринася за разрушаването на камъни в бъбреците.
- Бирата помага за активно възстановяване на чревната микрофлора след курс на антибиотици.
- Използването на бира с ниско съдържание на алкохол ви позволява бързо да утолите жаждата си поради високото съдържание на вода по отношение на останалите компоненти.
- Наличието на витамини от група В в състава прави кожата свежа и мека при умерена употреба.
- Като загреете напитката и добавите мед към нея, можете да я използвате като ефективно средство за кашлица.
Сред вредните свойства най-често срещаното е пристрастяването към бирата. Постоянно пиейки бира, човек създава повишено натоварване върху функционирането на сърцето и кръвоносните съдове. Освен това поради наличието на бактерии в състава, се активират ферментационните процеси в червата, което води до образуване на газове и подуване на корема.
Учени разкриха какво се случва с кръвоносните ни съдове, когато пием бира
Механизми на влияние на бирата върху кръвното налягане
Въздействието на бирата върху човешкото здраве не е напълно проучено, включително въпросът как бирата влияе върху падането на налягането. Повечето проучвания потвърждават, че злоупотребата с нея провокира повишаване на индикатора, а отказът от нея води до намаляване на налягането.
Алкохолът в състава идва от храносмилателната система директно в кръвта и постепенно се разпространява в тялото. Пиенето на алкохол може да причини не само краткотраен ефект, но и дългосрочни последици. Поради тази причина пиенето на бира в малки количества може да бъде полезно, но прекомерното пиене често има отрицателен ефект върху кръвното налягане.
Можете ли да пиете бира?
Една бира може да има благоприятен ефект върху нивата на кръвното налягане в умерени количества, има приемливи дневни дози. Положителен ефект има, когато мъжете консумират не повече от 700 ml на ден, жените - до 350 ml. Пиейки бира в тази доза, можете да понижите налягането с 2-3 mm Hg. В същото време тези стойности на консумация на бира са приемливи при нормално ниво на налягане.
5 причини защо не трябва да пием бира всеки ден
При повишено налягане
На хората, страдащи от хипертония, обикновено се предписват лекарства, които поддържат кръвното им налягане в допустими граници. Препаратите са предназначени за бавно усвояване, а пиенето на бира допринася за ускореното разтваряне на мембраната и навлизането в кръвта. Вместо лечебен ефект настъпва интоксикация на тялото и страничният ефект на лекарството се увеличава.
Пиенето на бира при високо налягане може да причини замаяност, гадене и временна загуба на съзнание. В случай на приемане на антихипертензивни лекарства, бирата трябва да бъде напълно изоставена, включително безалкохолна, тъй като дори тя съдържа етилов алкохол.
Ако пациентът с хипертония не приема лекарства, той трябва да бъде също толкова внимателен към употребата на бира. Когато пиете каквото и да е количество бира, си струва да запомните следните правила:
1. почти всички продукти, които се считат за обикновено мезе за бира, съдържат много сол, което води до повишаване на налягането;
2. дори малко количество пиене активира апетита, а преяждането причинява затлъстяване;
3. опасно е да се пие бира в жегата, когато вероятността от хипертонична атака е висока.
При понижено налягане
Комбинацията от бира и лекарства, необходими за стабилизиране на налягането при наличие на хипотония, не е разрешена. Алкохолът неутрализира лечебните ефекти на лекарствата и предизвиква възможни странични ефекти. В допълнение, причината за ниско кръвно налягане може да бъде гастрит, стомашна язва и редица заболявания, свързани с неправилно функциониране на ендокринната система.
Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.