Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Ако забележите едно от тези неща, вие страдате от хроничен стрес

16 юни 2023, 15:44 часа

Ако стресът е краткотраен, постепенно биохимичните процеси се нормализират. Постоянният престой в тревожно състояние води до факта, че производството на хормони не спира, което се отразява негативно на метаболизма като цяло. И не е необходимо в живота ви да има поредица от събития, които застрашават самото ви съществуване. Достатъчно е да „превъртите“ неприятни мисли в главата си. Тялото разчита тези мисли като реална опасност и отделя хормони на стреса.

Още: Долар - лев. Колко струва един щатски долар към един български лев днес, 15 януари /валутен калкулатор/

Още: Тревожността е най-силна вечер - как да я преборим

Понякога човек не осъзнава, че е в състояние на хроничен стрес. Как да го разпознаем?

1. Лоша стойка, изпъкнал корем

Експертите въведоха понятието - т. нар. "кортизолов корем". Може ли стресът да създаде „спасителен пояс“ от мастни клетки около корема? Тук механизмът е много по-сложен: работата е там, че при стрес дишането се променя. Става по-често и повърхностно. Тъй като цялата механика на дишането става различна, в крайна сметка може да се образува слабост на предната коремна стена, тъй като интраабдоминалното налягане не се разпределя равномерно. Резултатът е изпъкнал корем.

Още: Долар - лев. Колко струва един щатски долар към един български лев днес, 14 януари /валутен калкулатор/

Още: Сушите ли прането си на радиатора? Ето защо е опасно

Лекар: Това са най-ефикасните 8 начина за борба със стреса

2. Хронични заболявания на стомашно-чревния тракт

Мнозина вероятно си спомнят как преди важни събития стомахът започна да се извива от вълнение. Основният "виновник" за събитието е кортизолът. Той спира чревната подвижност, може да доведе до нарушения на изпражненията.

Има такова нещо като "ядене под стрес". Кортизолът повишава апетита, желанието за сладко, за да може тялото да получи повече енергия. Сам по себе си този хормон също повишава глюкозата, към която се освобождава инсулин. Ето защо стресът може да играе роля в развитието на диабета. Освен това при стрес тялото възстановява метаболизма за запаси и става все по-трудно да се сбогуваме с излишните килограми. С други думи, тялото започва да складира мазнини.

Още: Кои са най-добрите адаптогени

Още: Тапас - по какво се различават тези испански мезета от нашите

3. Лоша памет, нарушена концентрация

Ако хормоните на стреса редовно присъстват в тялото, те могат да увредят невроните, клетките, които са отговорни за предаването на импулси.При стрес броят на невроните във фронталния дял намалява, а в амигдалата се увеличава. Хората трудно се концентрират, вземат решения, научават нови неща и стават по-емоционални.

Какво е стрес - симптоми и ефекти върху тялото

4. Мускулни спазми, главоболие

Кортизолът активира мускулите, привеждайки ги в състояние на напрежение. Това е автоматичната реакция на тялото към болка или нараняване. Когато опасността изчезне, опорно-двигателният апарат се отпуска.

5. Раздразнителност, апатия, депресия

Дългосрочните ефекти на кортизола върху централната нервна система, постоянният стрес водят до факта, че човек няма достатъчно вътрешни ресурси, за да остане в това състояние. Той "замръзва", изпада в апатия. Когато мозъкът е увреден, възникват депресия, раздразнителност , неспособност за адекватно възприемане на реалността.

Как да си помогнете?

Няма магическо хапче, което бързо да реши проблема. Трябва да се научите как да управлявате стреса. Основната задача по този въпрос е да се ангажира префронталната кора с помощта на обучение. Това е частта от мозъка, която отговаря за планирането, вземането на решения, изразяването на личността, краткосрочната памет.

Хроничният стрес е източник на много заболявания и нарушения в организма. Хормоните играят важна роля в това. Но можете да повлияете на биохимичните процеси, като повишите информираността си и научите как да се справяте с преживяванията с помощта на техники за управление на стреса.

Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Михалева
Десислава Михалева Отговорен редактор
Новините днес