Понякога всички се оплакваме от липса на време, но невинаги разпознаваме в това собствената си умствена умора. Ето 5 прости съвета, които ще ви помогнат да презаредите умствените си батерии и не изискват ангажиране на така необходимата ви енергия.
Още: Пълни с мелатонин: Яжте тези храни преди лягане, за да имате здрав сън
Още: Лекар: Какво се случва в тялото ви, когато пиете топла вода на гладно
1. Използвайте всяка възможност да си починете
Понякога има моменти, в които нямаме нищо общо със себе си - например на опашката в магазина или в автобуса. Какво правят повечето от нас тогава? Грабват телефоните си. Междувременно, когато сме психически уморени, бихме могли да използваме тези моменти за вътрешния си живот.
Това е много просто - просто трябва да се съсредоточим върху усещането на собственото си тяло, и да слушаме бавното си дишане. Можете да насочите вниманието си към всякакви физически усещания - например към начина, по който стъпалата ви докосват земята, към положението на раменете или бедрата ви. Такова просто осъзнаване изобщо не е необходимо да бъде сложно.
2. Намалете излишните сензорни стимули или се съсредоточете само върху един от тях
Още: Какви специфики има в осоляване на скумрия за мезе
Още: Какви грешки допускаме при осоляване на сланина
Откъснете се от излишната светлина и шум. Прекарайте няколко минути в тъмна, тиха стая и забележете колко релаксиращо е това. Положете усилия да намалите количеството сензорни дразнители, на които сте изложени всеки ден. Просто сложете слушалки в метрото, изключете телевизора, когато не го гледате, изключете звъненето на телефона си и/или затворете тъмните завеси.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Лекар: Какво да ядете според кръвната си група, за да отслабнете
5 необичайни причини за хронична умора
Друг начин е да се уверите, че имате само един основен сетивен стимул. За тази цел можете да използвате например "бял шум", пуснат в тъмна стая. Можете да намерите десетки звуци на дъжд, на вълни, на водопад във всеки магазин за мобилни устройства и в YouTube.
От друга страна, масажът ще ви позволи да се съсредоточите върху стимул, който обикновено пренебрегвате - докосването - и да си починете от шума и светлината, които ни атакуват всеки ден.
Ако можете, отидете в гората и се разходете дълго сред природата, за да се възстановите психически. Ако не можете да си го позволите, използвайте приложение или запис на природни звуци, за да постигнете подобен ефект.
Още: Какви особености има в почистването на фурна с вентилатор?
3. Опитайте се да се отпуснете
Ако в живота ви се случват много неща и списъкът ви със задачи е безкраен, е лесно да се почувствате така, сякаш постоянно трябва да правите нещо. Когато релаксирате, позволете си да се наслаждавате на релаксацията. Не е необходимо да се чувствате виновни за това, че правите това, което ви харесва и ви отпуска. Част от това да си възрастен е да познаваш себе си достатъчно, за да знаеш кое е истински релаксиращо, успокояващо и даващо ти сила. Ако имате нужда да проверявате новините във Facebook - насладете се на това. По същия начин можете да хапнете нещо вкусно, за да се почувствате по-добре (в рамките на разумното, преяждането няма да подобри настроението ви). Позволете си да се наслаждавате на малки, прости удоволствия.
Хроничнатa умора: Как да се справим с нея ефективно?
4. Престанете да вярвате нереалистично, че ще направите всичко, което сте планирали
В съвременния свят много от нас дори не стигат до края на списъка си със задачи - той често е като бездънен кладенец. Приемането на факта, че никога няма да можете да направите всички тези неща, може да бъде изключително освобождаващо. Помислете: в свят, пълен с възможности, винаги ще има възможност да направите повече и да постигнете повече. Това е успокояващо, защото дори да не можете да направите нещо днес, след известно време ще се появи подобна или дори по-добра възможност.
5. Съсредоточете се върху задачите, които са инвестиция
Някои видове усилия ни дават много повече от това, което влагаме в тях. Това може да е пример намиране на по-ефективен начин за извършване на нещо или автоматизиране на дадена дейност. Ако приоритизирате тези дейности, с течение на времето ще успеете да намалите количеството умствена и физическа енергия, която влагате в задачите.