Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

11 ежедневни навика, които увреждат мозъка

15 юни 2023, 20:42 часа

Защо трябва да се грижите за мозъка си?

Някои ежедневни, на пръв поглед безобидни навици могат да бъдат толкова лоши, че да причинят трайно увреждане на мозъка. Човешкият мозък е най-важният орган в нашето тяло и всички ние пропускаме да мислим, че мозъкът също се нуждае от упражнения или обучение и хранене, за да функционира добре. По този начин формирането на добри навици и избягването на следните лоши ще предотврати увреждането на мозъка и ще го поддържа здрав.

Какви са причините за увреждане на мозъка?

1. Пропускане на закуска

Нашият мозък също се нуждае от подходящи хранителни вещества в подходящото време, за да функционира добре. Поради забързания начин на живот повечето от нас избягват или в крайна сметка пропускат закуската си, за да спестят малко време в ранните часове на деня. Това води до ниски нива на захар и лошо снабдяване на мозъка с хранителни вещества. Мозъкът се нуждае от чиста глюкоза, за да функционира. Лошото хранене може да има дългосрочни вредни ефекти върху мозъка като дегенерация на мозъчните клетки.

2. Преяждане

Казва се, че „твърде много от всичко е лошо“. Същото важи и за нашия мозък. Ние сме склонни да преяждаме, ако мозъкът не функционира нормално и обратното, преяждането води до увреждане на мозъка. Преяждането води до отлагане на холестеролни плаки и удебеляване на кръвоносните съдове, което води до намалено кръвоснабдяване на мозъчните клетки. Това може да причини сериозно увреждане на нормалното му функциониране. Установено е, че преяждането води до болестта на Алцхаймер. Преяждането води до затлъстяване, което от своя страна уврежда нашето самочувствие и може да доведе до депресия и други психологически проблеми.

3. Липса на сън

Лишаването от сън пречи на способността на мозъка да работи нормално. Ако някога сте изгубили пътя си към дома или сте забравили някъде ключовете си и не можете да си спомните къде, тогава липсата на сън вероятно е виновникът за тази временна загуба на паметта. Лишаването от сън води до когнитивни проблеми. Без достатъчно сън определени мозъчни клетки умират и след това ви става по-трудно да си спомняте неща. Психологически проблеми също могат да възникнат поради лош сън или нарушения на съня. Затова се уверете, че получавате дневната си доза от 7 часа сън.

Лекар: Това е най-полезната напитка за възрастните хора - тя разрежда кръвта и предпазва мозъка

4. Сладки храни

Съзнателно или не, всички ние консумираме захар в повечето от нашите храни и напитки. Известно е, че високата консумация на рафинирани захари унищожава способността на мозъка и тялото да абсорбират протеини и хранителни вещества. Лошото хранене ще доведе до недохранване и мозъчни нарушения като лоша памет, хиперактивност и депресия.

5. Пушене

Това вероятно е един от най-вредните навици, на които се отдаваме, тъй като пушенето не само причинява белодробни или сърдечни заболявания, но също така води до свиване на множество клетки в мозъка и може да доведе до проблеми като деменция и Алцхаймер. Прекомерното пушене индиректно причинява невровъзпаление, което може да причини автоимунно заболяване, наречено множествена склероза.

6. Работа, когато сте болни

Често се разболяваме, когато сме преуморени. Ако и по време на болест продължим да работим, тогава ефикасността на мозъка ще претърпи драматичен удар. Това само ще увеличи стреса. Когато сме болни, мозъкът и тялото вече работят допълнително, за да се справят с инфекцията. Работата докато сте болни само ще увеличи тежестта. Затова вземете си почивка, отпуснете се и се възстановете.

7. Липса на общуване

Общуването насърчава растежа и развитието на мозъка. Интелектуалните разговори укрепват мозъка и подобряват работоспособността му. Можете да увеличите креативността си, като се срещате с нови хора и създавате нови приятели. Общуването също е чудесен начин да изразите себе си свободно.

8. Липса на упражнения

Упражненията ви правят по-гъвкави и увеличават мобилността. Без достатъчно упражнения мобилността и способността за движение на мозъка намаляват, намалява и стабилността и двигателните умения. Проучванията показват, че упражненията помагат да ни поддържат по-млади чрез освобождаване на хормони на щастието, наречени ендорфини.

9. Консумиране на алкохол

Колкото е по-висок процентът на алкохол, толкова по-голям е броят на клетките, които умират в мозъка. Алкохолът води до химически дисбаланс, когато се приема по-дълго време и в големи количества. Обемът на мозъка намалява поради хроничния прием на алкохол.

10. Излагане на замърсени химикали/замърсяване

Нашият мозък е напълно зависим от кислорода. Колкото повече се излагате на вредни химикали или мръсен и замърсен въздух, толкова по-малко кислород достига до мозъка. Липсата на достатъчно кислород в тялото може да доведе до смърт на клетки в мозъка. Изследвания върху мишки, изложени на замърсен въздух в дългосрочен план, показват физическо увреждане на мозъка.

Лекар: Яжте тези храни, за да имате по-добра памет и концентрация

11. Преждевременен стрес

Стресът е част от живота на всеки. Определено количество стрес, свързан с работата или семейството, е неразделна част от живота. Стресът от завършване на работа навреме или спечелване на състезание е здравословен израз на стрес. Но когато стресът надхвърли способността ви да се справите, той възпрепятства нормалното функциониране на мозъка и ви кара да се чувствате отпаднали, депресирани, ядосани и раздразнителни.

Петя Недева
Петя Недева Отговорен редактор
Новините днес