Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Как технологиите ще променят висшето образование

22 април 2020, 14:27 часа • 3112 прочитания

Тази статия има за цел да покаже как могат да бъдат намалени разходите за обучение на Поколението Z. В нея ще си говорим за изкуствен интелект, виртуална реалност и други иновации, които помагат в образованието, намаляват разходите и го правят по-достъпно.

Още: Тригодишно момче се научи да брои до сто на шест езика

Още: Основно училище в смолянско село се сдоби с 3D принтер и STEM център

Пренасяме се в Манчестър, където в автоматизиран автомобил младо момиче си записва бележки по последния си проект. Работи върху виртуално табло вътре в колата, а с жестова управлява 3D холографичен модел на архитектурния си проект.

Звучи ви като научна фантастика и изглежда така, защото това е част от VR демонстрация, която се случва в специално изградено за целта технологично пространство, част от SandBox ColLABorative - център за иновации, част от Университета на Южен Хемпшър. Това е едно от малкото, но увеличаващи се места за тестване на нови идеи, които ще формират бъдещето на висшето образование - от използването на блокчейн мрежи през компютърни симулации до изкуствен интелект.

Тук проблемите за трудно записване, финансови спънки и затварящи кампуси не са на дневен ред. Тук се говори за светлото бъдеще, в което студентите по-скоро ще се записват като на курс в университета, отколкото да преминават през сложна приемна процедура. Време, в което ще учат езици във виртуална реалност, в която аватари с изкуствен интелект си говорят с тях.

Още: Безплатна мобилна игра развива меките умения на децата (ВИДЕО)

Още: Менторска програма „Готови за утре” – младежи помагат на деца

Възможностите за напредък в тези области са несметни. Към момента преобладаващата структура на висшето образование в Западния свят е архаична и не е кой знае колко променена от времената, когато младите хора след лекции е трябвало да отидат на полето, за да помагат с жътвата. Университетите обожават да изследват и реформират различни процеси от съвременния живот, но когато става дума да реформират себе си са изключително предпазливи.

В днешно време обаче, под натиска на работодатели, студенти, най-вече на поколението Z и нуждата от привличане на нови клиенти, някои училища като Бойз Стейт и Университета на Южен Ню Хемпшиър създадоха лаборатории, в които изследват самото учене и как да го направят по-ефективно. Целта е студентите им да имат възможно най-добрите умения за работата, която искат да вършат, но на възможно най-ниската цена.

Над 200 университета вече имат в управлението си мениджъри, които в титлите си са сложили и думичките “дигитално” или “иновация”. Голяма част от тях са привлечени от технологичния и корпоративния сектор. А M.I.T. създаде програма на стойност милиони долари, за да подкрепи експериментите в сферата на образованието.

Още: Искра Джанабетска за Книговище и четенето като игра и удоволствие

Още: В ерата на по-голяма автоматизация, образованието трябва да дава умения

Но въпреки това, хората от сектора се шегуват, че в университетите иновациите просто потъват и ако изключим дистанционната форма на обучение, която още е много далеч по резултати от присъствената, в последните години няма кой знае какъв прогрес.

Но някои университети са готови да направят сериозна крачка напред…

Университетът като абонаментен план

Пример за това е Технологичният институт в Джорджия, който е решил да експериментира, продавайки висшето образование не на семестри и години, а на месечен абонаментен план за кредити. Така всеки, който иска да научи нещо специфично, може да го направи, без да се налага да минава тромавата система за кандидатстване. Просто си купува нужната бройка кредити, а с тях посещава лекциите и упражненията, които му трябват.

Бойз Стейт също въвежда тази пилотна концепция. Според условията на училището, шест кредита струват 425 долара, а девет кредита са 525 долара. Това е с 30% по-евтино, отколкото ако се раздели семестриалната такса на кредитите при присъствената форма на обучение.

Плащането на месечна база може да помогне на студентите да напредват по-бързо или изобщо да се движат из учебния материал с удобното за тях темпо. Към момента в пилотната програма са включени 47 астуденти, но предстои още 94 да започнат.

Но не само в начина на заплащане за висшето образование предстоят драстични промени. По-големите от тях идват с начина, по който информацията се предлага на студентите...

Учителят ви е робот

Джорджия Тех експериментира с нов виртуален учител, който са кръстили Джил Уотсън. Построен е върху платформата на известния суперкомпютър на IBM - Уотсън. Този изкуствен интелект може да се включи в обща дискусия, редом с преподавателите и понякога студентите не могат да направят разликата между робота и човека.

Държавният университет в Аризона пък е разработил изкуствен интелект с който следи успехите на студентите и може да засече кога те изпитват затруднение.

“Ако хванем достатъчно рано проблема можем да им помогнем много по-ефективно”, споделя Дона Кидуел, която ръководител на лабораторията за дигитално учене в университета.

Друга новост откриваме на един от бреговете на река Хъдсън в Ню Йорк, където лаборатория за виртуална реалност е екипирана със специална 360-градусова зала, в която студентите учат китайски. Стаята ги пренася на улиците в Китай и ги поставя в различни ситуации. Специално разработени и обучени сензори пък засичат емоциите и реакциите на студентите и позволяват на изкуствения интелект, с който разговарят, да води по-пълноценно обучението.

Учените са изследвали ползите от тази технология и те са обещаващи - към момента студентите, които минават през тази лаборатория успяват да усвоят езика два пъти по-бързо отколкото тези, които го учат по класическия начин.

Умения вместо тежки квалификации

Последната иновация, за която ще ви разкажем днес е за това какво ще пише в бъдещите ви дипломи. Вместо списък с предметите, които сте изучавали, вътре ще бъдат изписани уменията, които сте придобили. Така вместо например “Бизнес администрация”, в дипломата ви ще пише “Управление на проекти и процеси”.

Всеки студент ще има свободата сам да избере дали да сподели с бъдещите си работодатели именно тази част от дипломата си и да се представи по този начин.

От друга страна пък бизнесът ще може по-лесно да си намира кадри, които да могат да свършат конкретна задача.

В заключение

През българската призма може би е редно да признаем, че доста от тези иновации ще се забавят по пътя си към нашите учебни заведения. Но оптимистичното че, ако до преди 20 години новостите отнемаха години, за да бъдат имплементирани тук, то днес благодарение на дигитализацията на страната този период е значително по-кратък.

Големите български тех компании имат своя сериозен принос в процеса и може би не е далеч времето, в което и тук ще имаме възможност да си купуваме курсове в университетите, да ги гледаме през очила за виртуална реалност и да водим спорове с изкуствен интелект, размишлявайки върху темата, която ни интересува.

Статията е разработена на база материал на Ню Йорк Таймс

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Рая Йорданова
Рая Йорданова Отговорен редактор
Новините днес