Преместиха 120-годишен морски фар в Северозападна Дания, заради ерозия на брега, съобщиха датските медии, които отразиха на живо мащабната операция. Акцията продължила малко под 10 часа.
Фарът Rubjerg Knude е 23 метра висок и е разположен на хълм (60 м над морското равнище) на брега на Северно море.
Когато за пръв път влиза в експлоатация през 1900 г., той е бил на около 200 метра(656 фута) от брега. Заради постоянната ерозия на брега заради морската вода обаче преди акцията на 23 октомври той се намирал едва на 6 метра от морето.
Фарът не се използва от 1968 г. и за кратко е превърнат в музей, който е посещававт от 250 000 туристи годишно. Учени го използват с години като нарицателно за последиците от борбата на инфраструктура с водата и "плаващите пясъци".
Министърът на околната среда Леа Вермелин нарече белия квадратен фар "национално съкровище". Датското министерство на околната среда е похарчило 5 милиона крони (747 000 долара), за да спаси сградата. С финансови средства се е включило и кметството на Хьоринг - близкият град.
За по-малко от 10 часа сградата беше качена на колела и придвижена по релси на 70 метра навътре в сушата. В основата на близо 1000-тонната конструкция ще бъде излят бетон.
В района е имало и друга подобна "спасителна акция". През 2008 г. е била демонтирана стара знакова за киноизкуството в страната църква, която е била разположена в близост до фара. Романската Maarup Church е била построена около 1250 г.. Тя е декор за част отсцените в първия датски филм, който през 1987г. спечели "Оскар" за най-добър чуждестранен филм - "Babette's Feast".