Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Всеки пети българин е участвал в корупционна схема, нивата на корупция растат постоянно

04 юли 2016, 11:00 часа • 1553 прочитания

Всеки пети българин е участвал в корупционна схема през миналата година.

Това показва проучване на Центъра за изследване на демокрацията, цитирано от Българското национално радио.

Наблюдава се изключително притеснителна тенденция за обвързаност между власт и бизнес интереси. Това партньорство ощетява държавата и гражданите. "България е на нивата на корупция преди 15 години. Няма никакъв сериозен положителен ефект към намаляване на корупцията", каза Димитър Марков от Правната програма на Центъра за изследване на демокрацията.

"До 2011 г. нивата на корупция у нас спадат, но сега отново са 22% засегнати годишно - т.е. 1,3 млн. такива случаи веднъж годишно, което е много", заяви Александър Стоянов от ЦИД.

По отношение на административната корупция данните сочат, че всеки пети български гражданин е участвал в подобна практика миналата година.

По отношение на политическата корупция изводите ни се базират на задълбочен анализ на нещата, които се случиха през последните три години и останаха без последствия, уточнява Марков.

"Наблюдава се повишаване на корупцията около и преди избори. За нас това ясно показва нездравата коалиция между държава и бизнес. С наближаването на изборите властта търси начини да се разплати и да си осигури ресурс за нов управленски мандат. Критичният период е през 2014-а, после имаме известно намаляване, но не падаме под нивата от 2000 година. Мерките, които се предприемат, не носят положителен резултат", допълва той.

Има доста схеми, които изследователите от центъра са обобщили така: злоупотреби с обществени поръчки, скрита икономика на неспазване на данъчни закони в легална дейност, данъчни измами, контрабанда, нарушение на митническото и данъчното законодателство, блокиране на институции на контролната система и на правоприлагащи институции, медиен контрол.

По думите на шефа на Правната програма на центъра институциите не водят истинска статистика, която да позволи изводи, а голямата корупция остава безнаказана.

"Динамиката в законодателство през последните 15 години беше огромна. Според нас е необходима цялостна административна реформа в системата от контролни органи. На фона на инвестирания ресурс резултатите са незначителни", каза още той.

"Трябва да се създаде прокуратура, подобна на румънската, която да се занимава с корупцията по високите етажи на властта. Тя трябва да е напълно независима от сегашната система. Политическа съпротива не може да няма, защото всички играчи са заинтересовани от запазване на статуквото. Наблюдаваме мерки, които изглеждат добре, но са планирани така, че да не доведат до резултат", каза още Марков.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес