28 приватизационни сделки са били проверявани от ДАНС, която е открила в тях престъпни елементи. Малко вероятно е обаче някоя от тях да бъде развалена, дори да падне давността, както настоява ГЕРБ. Почти всички приватизирани предприятия са сменили поне веднъж акционерите си и структурата на собствеността. Част от тях са увеличили капитала си, при това неведнъж, други са участвали в сливания и придобивания, трети са фалирали или в момента са в процедура по несъстоятелност. В момента някои от фирмите са собственост на реномирани чуждестранни инвеститори.
Още: Цифровият електромер и дигиталиацията на мрежите: Енергиен експерт за бъдещото развитие
Още: Има ли риск да скочат цените на храните?
В черния списък са: "Бургаско пиво", ТЕЦ "Русе-запад", "Софарма", "Биовет" - Пещера, "Кремиковци", "Винтехпром", "Винзавод" ЕАД, "Пулпудева", "Винко", "Мебел К", "Винпром - Велико Търново", "Бентонит", "Руно Комерс", "Бургас филм", "Победа" АД, "София" ЕАД, "Бряст", "Винпром - Дамяница", "Велур", "Монтана" ЕАД, "Руно - Г", "Техноимпекс", "Добрич" ЕАД, "Сердика-90", "Българска роза - Севтополис", "Металснаб холдинг", "Свиневъдство - Пловдив", "Бургаски корабостроителници".
Как са попаднали в полезрението на ДАНС тези сделки, не е ясно, пише в. "Сега". Знае се само, че на 1 декември 2016 г. по разпореждане на премиера шефът на ДАНС Димитър Георгиев изпратил в прокуратурата доклад за "обобщени проблеми на приватизационните сделки у нас". Прокуратурата е поискала допълнителни документи, които започнали да постъпват на 9 декември м. г. Материалите са изпращани основно в Софийската градска прокуратура, тъй като голяма част от сделките са сключвани в София. Пред депутатите главният прокурор Сотир Цацаров обясни, че през 2004-2017 г. в прокуратурата са заведени около 700 преписки и проверки за приватизация. Само че за част от тях давността била изтекла и прокуратурата вече не можела да направи нищо. В тази връзка Цацаров ловко върна топката в изпълнителната власт, като препоръча да се помисли за разваляне на неизгодни сделки.
Повечето сделки от списъка, огласен от Цацаров, са познати, защото от години ги спрягат като примери за лошата приватизация на кабинета на Иван Костов - преобладаващо са от 1997-1998 г. Осъдени няма, макар че е имало много проверки и дори съдебни дела. Прави впечатление, че много от проверяваните сделки са свързани с известни бизнесмени, които днес вестниците на Делян Пеевски упорито титулуват "олигарси" и поставят в кръга "неприятели" - като Огнян Донев ("Софарма"), Кирил Домусчиев ("Биовет" - Пещера), Цветелина Бориславова ("Бентонит) и т.н. А законът не случайно е предвидил давностни срокове - дружествата са претърпели огромни промени и в повечето случаи днешните им собственици нямат нищо общо с първите участници в приватизацията.
Още: Иван Хиновски: Цената на тока подлежи на корекция
Още: Заради връщането на ДДС: Хлябът поскъпва значително в цялата страна
"Винпром Дамяница" дежурно попада в класацията "скандални приватизационни сделки", даже негови директори бяха изправени пред съд - заради "незаконно" увеличение на капитала. И бяха оправдани. Винпромът бе раздържавен през 1997 г. от РМД с участието на Филип Харманджиев, по онова време съдружник на Иво Прокопиев в издателския бизнес. Имаше разправии около неизпълнение на обещаните инвестиции и дела за неустойки, а РМД-то изпадна във фалит. Междувременно с две увеличения на капитала делът на РМД-то се сведе до 7%. Според "Дакси" акционери във винпрома са българската "Англо-Бългериън винтнърс" с 52.195%, британското дружество "Еуропа Кепитъл мениджмънт холдингс лимитид" с 41.18%, "Изба Дамяница" с 5.167% и Министерството на икономиката с малко над 1%. Не е ясно как точно главният прокурор си представя развалянето на сделката с РМД-то при значителните промени в акционерното участие.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Ердоган: Турция постави нов рекорд в износа на стоки
Още: Байдън блокира сделка за милиарди с най-големия производител на стомана в Япония
Същият въпрос стои и за "Бентонит-Кърджали". Предприятието първо бе приватизирано от РМД. После бе придобито от гръцки инвеститор, а през 2015 г. стана собственост на известна френска компания.
Каквито и да са били проблемите с "Металснаб холдинг" около приватизацията му през 1998 г. от РМД, днес активите му са собственост на световноизвестния германски концерн "Кльокнер и Ко." - търговец на метали №1 в Европа.