Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

В крайна сметка хиляди работници могат останат без неизплатените си заплати

16 януари 2018, 10:00 часа • 2956 прочитания

Пропуск в пакета от мерки за защита при неполучени заплати лишава хиляди работници и служители от обезщетения. Промените, приети в края на миналата година с много хвалби, подминават именно заварените случаи, заради които бяха инициирани от омбудсмана Мая Манолова.

Още: "Идват ли по-добри времена за пенсионерите": Реформа може да удвои втората пенсия

Още: Заплатите, пенсиите и бюджетът: Христина Христова с анализ на състоянието на хазната (ВИДЕО)

Въпреки че депутатите дадоха възможност фондът за гарантирани вземания да плаща на всички, напуснали до 36 месеца преди стартирането на процедурата по несъстоятелност на предприятието, много от тези хора отдавна са загубили право да претендират за обезщетение. Причината е, че искането трябва да се подаде до 3 месеца след началото на процедурата по несъстоятелност, а за много от освободените този тримесечен срок отдавна е изтекъл, съобщава в."Сега".

Какъв е броят на ощетените от законовите пропуски на този етап никой не може да каже, тъй като липсва статистика за случаите. Сред тях са и 150-те шивачки, освободени от италианския обувен завод "Абонданца" в Дупница, които не са получили от работодателя си общата заработена сума от около 250 хил. лв. В средата на миналата година окръжният съд в Кюстендил откри производството по несъстоятелност на фирмата, продадена от собственика й заедно с наетия от него персонал.

За да се обхванат и тези случаи, в закона за гарантиране на вземанията ще бъдат направени нови промени, за които Мая Манолова вече се е договорила с депутатите, обясни самата тя.

Още: Украинските дронове спряха работата на най-голямата рафинерия в Южна Русия

Още: Електроразпределителните дружества ще получат стотици милиони безвъзмездна помощ

"Става дума за пропуск. Законът беше направен набързо, затова и законодателят е пропуснал да изготви преходните разпоредби. Уведомена съм, че текстовете, които ще направят прехода от старата нормативна уредба към новата, са вече подготвени. Не мога да кажа кога ще влязат в пленарната зала, но със сигурност ще има преходна разпоредба, която ще уреди и случаите от минали периоди", каза пред изданието Ваня Борисова, директор на Фонда за гарантиране на вземанията.

Борисова допълни, че при запитване съветват работниците и служителите да следят законовата уредба, която ще даде яснота за техния случай. В рубриката "обезщетения" на сайта на НОИ също ще бъде публикувана информация. Покрай промените от началото на годината запитванията от граждани са нараснали, посочи Борисова.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес