Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Увеличен бюджет, но отново оправдания - Банов оприличи културните паметници на "Авгиеви обори"

07 март 2019, 15:00 часа • 3027 прочитания

В бюджета на Министерството на културата ежегодно се увеличават средствата за опазване на културното наследство, като през 2016 година те са били в размер на 3 610 870 лв., а за 2019 са в размер на 6 558 900 лв.

За първи път през 2019 година бюджетът на Института за културното наследство за дейности по опазване е увеличен със 100%.

Въпреки това министърът на културата Боил Банов намери куп оправдания за проблемите, които бяха посочени в окончателният доклад на Сметната палата за извършения одит на изпълнението „Опазване и поддържане на обекти на архитектурното наследство в градска среда“ за периода от 1.1.2015 г. до 30.6.2018 г.

За подобряване на дейностите по опазване на културното наследство са дадени 15 препоръки на министъра на културата и 6 препоръки на директора на Националния институт за недвижимо културно наследство (НИНКН)

"Това са Авгиеви обори. 50 години нищо не е правено за тези паметници. Работата тръгва от едно законодателство и опира до друго, в което частната собственост е неприкосновена.

Каквото и да правим - препоръки, глоби, предписания, опираме до собствениците. Ако са 18 и един не е съгласен, как да действаме, кого да уведомим най-напред?", описва ситуацията със сградите - паметници на културата, министърът.

Боил Банов гарантира, че успешно се придвижва въпросът с т. нар. Царски конюшни, защото са изяснени проблемите със собствеността. По-трудно се работи по къщата на Буров заради строежа на метрото в близост.

По думите на Банов стратегията за решаване на проблема с човешкия ресурс, който трябва да извършва проверки и да следи за нередности около паметниците на културата, е дигитализацията.

"Не можем да се върнем в действителността на филма "Опасен чар" и да сложим на всеки паметник милиционер. Трябва да се използват съвременни методи за опазването, както е по целия свят", допълни министърът и изтъкна, че не е възможно 19 хил. паметника да бъдат проверявани от 19 хил. души."

През 2018 година е изменен Правилникът за устройството и дейността на Националния институт за недвижимо културно наследство, като са регламентирани нови функции за Института, свързани с дигитализацията на културното наследство.

Експертният капацитет за осъществяване на съществуващите и новите дейности е недостатъчен, като се търсят решения в тази посока.

На журналистически въпрос за възможността паметниците-сгради да бъдат ипотекирани Банов отговори, че настоящата процедурата е тромава и може да трае 10 години.

"В момента очакваме от общините да бъде входиран проект за промени в закона. Ще се опитаме да направим процедурата по-ясна", отбеляза той. И изтъкна, че Министерството на културата отговаря на ниво национални паметници на културата, където проблемите не са толкова големи.

На критиката от Сметната палата, че управлението на Националната система за опазване на недвижимото културно наследство не е достатъчно децентрализирано, Банов отговори, че превръщането на НИНКН в самостоятелна институция не отговаря на разбиранията му за демокрацията. Той настоя, че и институтът и сега има достатъчно самостоятелност.

"Искам като си тръгвам оттук да е ясно. Няма как да решим проблемите на 100%, но искаме да ги решим по такъв начин, че на всеки следващ да му е лесно", каза той.

Тодор Беленски
Тодор Беленски Отговорен редактор
Новините днес