Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Сирийски експерти са открили 24 тона химически отровни вещества

10 март 2018, 18:00 часа • 4236 прочитания

Сирийски експерти са открили 24 тона химически отровни вещества на територията, контролирана от бунтовниците. Това съобщи пред журналисти в събота заместник-министърът на външните работи на Сирия Фейсал Микдад, цитиран от ТАСС.

Още: Ответен удар: Китай санкционира американски фирми заради военната подкрепа за Тайван

Още: За 17 дни: Над 30 000 сирийци са се завърнали в Сирия от Турция

„Западните страни искаха да докажат, че правителствената войска в Сирия е използвала химическо оръжие. Ние открихме голямо производство от химически вещества. Заявявахме за това многократно, но западът искаше да чува само бунтовниците“, заяви той, добавяйки, че сирийските специалисти са открили 24 тона химически отровни вещества на територията, контролирана от бунтовниците.

„Специалистите на Организацията за забрана на химическото оръжие се назначават от запада, те не искат да знаят истината. Когато казваме, че тези специалисти не казват истината, САЩ твърдят, че тъй като са специалисти не могат да говорят неистини“, добави зам.-министъра.

По думите му, сирийската страна е задавала въпроса, защо тези специалисти не искат да отидат в Алепо или Хан-Шейхун, но са получавали отговори, че това е много опасно.

Още: Да оцелееш в сирийски затвори: Пилот прекарва десетилетия зад решетките заради отказ да стреля по цивилни

Още: В Йемен: Служител на ООН е ранен при израелските удари

„Ние им казахме, че сме готови да осигурим охрана, предложихме да се свържат със Саудитска Арабия или САЩ, за да осигурят те сигурността им (на експертите) на територията, контролирана от така наречената опозиция, но те отказаха да направят това“, допълни Микдад.

Програмата за създаване на сирийско химическо оръжие започва през 1970-те години при сътрудничество със западноевропейски фирми. Според някои данни, Сирия е произвеждала няколко тона отровни вещества годишно. На първо място това е нервнопаралитичния газ зарин, който е изключително опасен дори в малки количества. Производството на отровни вещества и компоненти е било съсредоточено в районите на Дамаск, Хомс, Хама и Алепо.

Първите съобщения за използване на отровни вещества са от 23 декември 2012 г. Под натиска на Москва на 10 септември 2013 г. Сирия се съгласява да постави под международен контрол запасите си от химическо оръжие и въз основа на мерките месец по-късно става 190-я член на Организацията за забрана на химическото оръжие. Това обаче не спира употребата му, както става ясно по-късно, като и досега споровете са кой го използва – правителствените войски или бунтовниците.

Според твърденията, на 4 април 2017 г. в град Хан-Шейхун военновъздушните сили на Сирия са извършили химическа атака в резултат на което загиват десетки мирни жители. По данни на Световната здравна организация става въпрос за 85 жертви и 545 ранени. Официалните властите в Сирия отрекоха участие, но съмненията не са разсеяни. Съветът за сигурност на ООН на 16 август излезе с нов доклад на Организацията за забрана на химическото оръжие, който потвърждава употребата на зарин в Хан-Шейхун. Тогава зам.-министъра на външните работи на Сирия Фейсал Макдад, каза, че според проведено от властите собствено разследване химическата атака е била предизвикана от бунтовниците, а химическото оръжие е било доставено от Великобритания и САЩ. Информацията бе отречена. Днешната новина може тепърва да предизвика реакции.

Още: Осъдиха на смърт мъжа, убил 35 души, врязвайки се с кола в тях в Китай

Още: Азербайджанските авиолинии: "Физическа външна намеса" е предизвикала самолетната катастрофа

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Мария Иванова
Мария Иванова Отговорен редактор
Новините днес