Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Павлова пази председателството – да не споменаваме думата "корупция"

11 януари 2018, 08:30 часа • 2550 прочитания

Явно сега е моментът да го правят, опитите за дискредитиране на правителството са факт, по директен и индиректен начин. Дискредитирането на правителството е очевидно желание на опозицията и на определени групи хора, това е тяхно права. Дискредитирането обаче носи изключително негативен отзвук за държавата. Така министърът на европейското правителство на България Лиляна Павлова коментира обстановката с многобройните протести, които ще станат факт днес, 11 януари, точно когато на практика официално се открива българското председателство на ЕС.

Още: Енергийният министър: Близо 8100 абонати и 105 населени места са без ток

Още: Кирил Петков се спусна със сноуборд в района на Рилските езера (ВИДЕО)

Трябва да спрем да се принизяваме, да споменаваме думата "корупция". Корупцията е усещане, обясни Павлова, която добави пред bTV, че във всяка европейска държава се случват протести всеки ден.

Министърът определи за "дълбоко контрапродуктивно" търсенето на "конспирации" в убийството на бизнесмена Петър Христов. Нека не фокусираме вниманието, да сме спокойни – така отговори тя на въпрос дали все пак не е от значение, че такова знаково убийство става точно преди европредседателството и убит е човек, приближен до втория човек в ГЕРБ Цветан Цветанов. Вместо това Павлова каза, че всички гости на България трябва да спокойни и че сигурност има. Видяхме, че държави с най-високо ниво на развитие станаха жертви на терористични актове, никой не е застрахован, но не трябва да се фиксираме и да живеем в страх, добави тя.

България е призована и е приела роля на този кораб "Европейски съюз", на който, в бурното море, трябва да търсим консенсус между 27 държави. Но това не значи, че трябва да спрем да се занимаваме с вътрешните си проблеми, каза Павлова.

Още: Депутатите като вандали през 2024 г.: Късаха кабели, заключваха се и се заливаха с напитки

Още: Пеевски: КЕВР да задължат ЕРП-тата да пуснат тока, хората неустойки не ги топлят

Същевременно зам.-председателят на СФСМВР Илия Кузманов коментира един от болезнените за властта казуси – със сваления билборд в София, който на английски език съобщаваше какви са заплатите в МВР. Изключително е смешно махането на билборда на кръстовището на ул. "Гурко" и бул. "Евлоги и Христо Георгиеви" в столицата, смята Кузманов, който напомни пред Нова телевизия какви билборди с послания по адрес на Бойко Борисов е слагал например Яне Янев преди години. Кузманов каза и, че на започващата в този момент среща на полицаите с Борисов трябва да чуят категорични неща, че да се откажат от протеста си довечера. Пред Actualno.com от СФСМВР казаха, че ще опитат да стигнат до площада пред Народния театър "Иван Вазов" и да протестират там в периода 18:30 - 19:00 часа.

Бъдещето на ЕС

Нужни са може би революционни стъпки – например прагът от 1% от БВП като вноска в бюджета на ЕС може би ще трябва да се увеличи. Това посочи като приоритет за бъдещето на ЕС ръководителят на представителството в България на Европейската комисия Огнян Златев в коментар за bTV относно започващото ни председателство. Той имаше предвид европейската бюджетна рамка за следващия седемгодишен период (2021 - 2027), след Brexit. Златев не видя "клопки и капани" в българското председателство на ЕС.

По отношение на темата "пари в бюджета на ЕС", Лиляна Павлова видя ролята на България като балансьор, без да казва каква е нашата позиция – дали да се увеличат вноските. Трябва да проведем дебата в следващите седмици, уточни министърът ни по въпросите на европредседателството.

Още: Хърватия отива на избори след изпълнена с обиди президентска кампания

Още: Лукашенко планира да разположи 10 руски ракетни системи „Орешник“ в Беларус

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес