Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Парадокс - вместо повече войници, в армията се очертава повече храна

03 април 2017, 07:30 часа • 2045 прочитания

Липсват средства за назначаване на нови кадри в армията ни, макар че в момента текат конкурси за близо 500 длъжности. Проблемът е, че от фонд "Работна заплата" са взети 12 млн. лв. за предизборно увеличение с 30 лв. на порциона в армията и на цивилните в министерството, считано от началото на април.

Още: Кирил Петков към Пеевски: Реално ставаш г-н Никой на световната сцена!

Още: Партията на Макрон изключва групата на Пеевски от редиците си в Европарламента

На 15 март министърът на отбраната Стефан Янев обяви публично, че служебното правителство е намерило финансови резерви, които да позволяват повишаване на порционните пари на военните. Той допълни, че сега служителите на МВР вземат 120 лв. месечно за храна, а в армията се дават 90 лв., като от април сумите ще бъдат изравнени. Министърът така и не каза откъде ще вземе парите. Източник на в. "Сега" твърди, че те идват от фонд "Работна заплата".

Актуализацията на парите за заплати не може да стане с решение на Министерския съвет, а трябва да се актуализира целият държавен бюджет от Народното събрание, обяснява източникът на "Сега". Така следващият военен министър ще трябва да работи с по-малко пари и не е ясно откъде ще попълни дупката в бюджета си, нито какво ще стане с хората, които издържат конкурсите за назначаване. И без това военната професия не е никак атрактивна заради ниските заплати - редниците започват кариерата си под пагон с малко над 600 лв. месечно.

Финансовият проблем се появява точно когато армията прави пореден опит да попълни оголените си редици, обявявайки един от най-мащабните конкурси за военни. Боеспособността на войската е на карта след неуспеха през 2016 г. да се назначат близо 740 войници. Кандидатите за тях се оказаха малко и неподготвени.

Още: Георги Лозанов: Въпросът за споразумението с Украйна беше поставен, за да затрудни преговорите за правителство

Още: "Опит за подмяна на базисните ценности на ДПС": Хората на Ахмед Доган ще обжалват решенията от конференцията на Пеевски (ВИДЕО)

В последните дни на служебното правителство продължиха и рокадите по върховете на МО, без обяснение защо се правят. Бившият военен министър Тодор Тагарев беше освободен в петък като директор на Института по отбрана. "Причините за освобождаването ми са ясни само на министъра и неговите приближени", написа във Facebook Тагарев. Според Mediapool Taгарев е освободен заради "подмяна на тактико-техническите задания" на проектите за купуване на нов тип изтребител и бронирани машини за Сухопътните войски. Освен това от МО твърдят, че заради института са били забавени и други армейски проекти. Заданията, за които говори МО, обаче бяха одобрени от Съвета по отбрана по времето на бившия военен министър Николай Ненчев.

Рокадата стана след призива на ГЕРБ към служебното правителство да спре всички политически уволнения и назначения. "Буквално часове след декларацията на ГЕРБ то да преустанови политическите си назначения и уволнения вицепремиерът и министър на отбраната Стефан Янев продължи масовата чистка в министерството с поредните безпринципни уволнения и назначения", написаха в социалните мрежи Валентин Радев и Христо Гаджев от ГЕРБ. Янев е назначил началника на кабинета си о.з. полк. Румен Василев за постоянен секретар на отбраната - най-висшата цивилна длъжност в МО. Това е станало без конкурс и само седмица след като беше освободен предишният секретар Добромир Тотев. В момента спешно се провеждали конкурси за назначаване на ръководители на ключови дирекции в МО, а сроковете за приключването им били изместени преди встъпването в длъжност на новото правителство. Очакват се назначения на главен инспектор и шеф на дирекция "Отбранителна аквизиция", през която минават всички обществени поръчки в отбраната.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес