Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Отговори ли Иван Гешев на неудобните въпроси в Европарламента? (ВИДЕО)

04 декември 2019, 15:45 часа • 30608 прочитания

Избраният за нов главен прокурор Иван Гешев трябваше да отговаря на въпроси в Европейския парламент за скандала "Апартаментгейт", за процедурата по избора му за главен прокурор и за публикация в сайта за разследваща журналистика "Биволъ", в която се твърди и на база аудиозаписи, че е работил за по-леки присъди на обвиняеми по делото "Недосегаемите". Това стана по време на изслушване в Комисията по граждански свободи, правосъдие и вътрешен ред на Европейския парламент, в което Гешев участва заедно с първия главен прокурор на ЕС Лаура Кьовеши.

Още: Кирил Петков към Пеевски: Реално ставаш г-н Никой на световната сцена!

Още: Партията на Макрон изключва групата на Пеевски от редиците си в Европарламента

Тежките въпроси му зададоха депутатките Рамона Стругариу от Румъния, член на групата "Обнови Европа" и ирландката Клеър Дейли, (Европейска обединена левица) която намери за присъствието на Гешев за "уронващо авторитета на комисията, освен ако не даде ясни отговори на питанията". Предлагаме ви точни нередактирани цитати и на въпросите, и на отговорите на Гешев. Всеки, който има търпението да гледа около 15 минути от ТОВА ВИДЕО (17:44:15- 18:03:10), може да прецени доколко убедителен е Гешев.

Рамона Стругариу:

"Имам два въпроса към г-н Гешев, нашия гост от България, главния прокурор на Република България. Първият ми въпрос се отнася към така наречения "Апартаментгейт", скандалът с апартаментите. Много широко беше отразен този случай в медиите в България. Става дума за закупуване на недвижима собственост на цени под пазарните. Става дума в случая за средства с неясен произход. Главният прокурор на България започна разследване по тези случаи, но все още няма резултати. Как вървят тези разследвания в България, има ли пряка връзка или изобщо някаква връзка г-н Гешев с тези разследвания? Другият ми въпрос се отнася до случай от 2018 година. През 2018 година наш колега, г-н Радев отпътува до Либия заедно с много известен търговец на оръжие, както и с бизнесмена Димитър Борисов. Длъжностни лица от либийското министерство на транспорта също са участвали в разговорите с тях, предложили са 4,5 милиона евро срещу освобождаването на отвлечен либийски танкер. Какво можете да кажете по този въпрос? Работи ли се по този въпрос в рамките на борбата с корупцията в България?“

Още: Георги Лозанов: Въпросът за споразумението с Украйна беше поставен, за да затрудни преговорите за правителство

Още: "Опит за подмяна на базисните ценности на ДПС": Хората на Ахмед Доган ще обжалват решенията от конференцията на Пеевски (ВИДЕО)

Клеър Дейли:

"Смятам че борбата с корупцията е от огромно значение за нашите граждани. България пада надолу в Индекса за прозрачност и корупция, въпреки че има съответните структури. Тогава не може ли да се счита, чеподобни изрази на ангажиране в корупцията всъщност нарушават имиджа на страната. Ние трябва да си дадем сметка, че и присъствието на г-н Гешев предизвиква сериозни безпокойства сред нас, включително и със скандала "Апартаментгейт". Искам да чуя неговото мнение и по други скандали, когато той е бил заместник главен прокурор, за групата на "Недосегаемите", на тези, които са свързани със сериозни измами, така както и договаряния в съдебния процес, в резултат на които присъдите са били много по-леки. Нека да чуем и за "Апартаментгейт" и затова как е бил избран за главен прокурор на фона на много бурни протести от страта на гражданите. Всъщност авторитета на нашето заседание доста се подрива с вашето присъствие тук, освен ако не чуем ясни отговори от вас".

Иван Гешев:

"Аз ще започна с един отговор на един въпрос, въпреки че беше адресиран до ителианския колега. Моят отговор и отговорът на българската прокуратура кой е един от ефективните способи за противодействие на трансграничната престъпност, е кратък. Един от възможните пътища, който ние смятаме да използваме ефективно, това е директният контакт между правоприлагащите органи. Както казах, ние имаме конкретни споразумения и в, и извън Европейския съюз. Това, което мога да кажа въз основа на опита си над 25 години вече като следовател и прокурор, е, че директния контакт между магистрати от различни страни и в, и извън Европейския съюз помага за по-голяма бързина, за по-голяма ефективност, разбира се при спазване на съответните законови разпоредби и стъпвайки на доверие. Защото доверието се изгражда трудно и се губи лесно. Това е един от възможните отговори на този въпрос. Сега ще мина на другите въпроси. Ще започна отзад напред.

Още: Санитарен кордон: Балканска либерална мрежа призова за изолирането на Пеевски в ЕП

Още: ДПС на Пеевски провежда извънредна национална конференция в НДК

По въпроса за корупцията чух, че ,в смисъл се увеличава, поне така разбрах от въпроса на една колежка тук. Ще кажа категорично няколко неща: Това... някои от въпросите, които чух, явно почиват на невярна информация и съм категоричен, че това е така. Ако говорим за България, само за последните 4 години са замразени активи от престъпна дейност на над 2 милиарда лева. Това е над 1 милиард евро. И са предявени искове за над 3 милиарда лева, това е над милиард и 500 милиона евро. Аз смятам, че това са резултати, с които може да се гордее която и да е европейска страна в тази насока. Ще кажа и още нещо, понеже стана въпрос, но това по-скоро е констатация как съм избран като главен прокурор. Това едва ли интересува Европейския парламент толкова, но ще кажа, че съм избран в процедура, която е без аналог в Европейския съюз, в хода на десетчасово изслушване, което се предава по националната телевизия на България. И в хода на което поне отговорих на 150 въпроса, писмени, устни, всякакви. Така че това е как съм избран... да, имаше протести.. а... казаха "масови", доколкото чух, не бих могъл да се съглася с тази теза.

За мен е ясно, че зад голяма част от тези протести са засегнати интереси от работата на прокуратурата в последните няколко години и аз ги възприемам като нещо нормално. Ако няма недоволни от работата на прокуратурата, за мен това означава само едно – че тя не си върши работата. В последните няколко години в България има много сериозен напредък в тази насока. Бяха повдигнати обвинения, за информация на всички, които присъстват тук, срещу хора, които никой не си е помислял, в периода след падането на Берлинската страна, едни от най-богатите хора в България. Понеже се цитира някое конкретно дело, по което съм работил, да това е така, но явно отново информацията е неправилна, възпроизвежда се информация, която е по-скоро спекулативна и дълбоко невярна. Тя многократно беше възпроизвеждана по време на изслушването, за което стана въпрос, подробно съм обяснил на живо по българската национална телевизия за какво става въпрос, а то е, че за това дело, за всички хора за които бяха събрани доказателства, постанови присъди българския съд.

Ще се върна на въпроса с така наречения случай "Апартаментгейт", който беше създаден в България. Тук става въпрос основно за няколко десетки случая за проверки за продажби на имоти под цени... пазарните, така се твърди. Тук ще кажа няколко неща. Борбата с корупцията не е задължение само на една институция или на една държава. Това е моето дълбоко разбиране. Борбата с корупцията, освен от съдебната власт, зависи и от много други институции. В този случай, освен прокуратурата, което е нейно законово задължение, работят и няколко други институции, включително данъчните служби, Комисията за противодействие на корупцията и други. По всички тях се работи активно и съм сигурен, че по някои от тях ще има резултати. Но трябва да ни е ясно, че не всичко извършено, както и да изглежда отстрани и как е предадено медийно, не всичко извършено осъществява състав на престъпление. И не всяко престъпление може да бъде доказано. Може да става въпрос за нарушение, може да става въпрос за административно нарушение, може да става въпрос и за нарушение на морални норми. Но по този случай категорично мога да заявя, специално прокурата работи много активно и спазва българския закон. И това, което трябва да кажа, е, че в България, а така е и в целия Европейски съюз, отделните процесуални решения се взимат от конкретен прокурор, който наблюдава съответния случай, в съответствие със закона, вътрешното убеждение и в съответствие на доказателствата в конкретния случай.

Въпросът... мисля че за господин Радев тук беше зададен въпрос, това е казус, по който има гражданско правни дела в България, има и наказателно дело за фалшификация на документи. По този случай, поне доколкото на мен ми е известно, българската прокуратура няма никакви доказателства за осъществени незаконни действия от..., говоря за господин Радев. А той е ваш колега, ако имате въпроси как и къде пътува, можете да му го зададете директно, сигурен съм, че той ще ви отговори. Отделно, ако разполагате с някакви доказателства за извършени престъпления от когото и да е, българската прокуратура с удоволствие ще приеме тази информация и ще проведе разследване в рамките на закона, на българския закон при спазване на всички европейски изисквания. Благодаря ви".

ВИДЕОЗАПИС ОТ ИЗСЛУШВАНЕТО (от 17:44 нататък)

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Спасиана Кирилова
Спасиана Кирилова Отговорен редактор
Новините днес