Няма нищо извънредно, освен това, което планираме и по което работим. Всяко едно действие на правителството не може да е импровизация, то е съобразено с плана, който приехме много скоро. Това заяви в извънредно изявление президентът Росен Плевнелиев.
По-рано стана ясно, че България е отказала да участва в обща флотилия с Румъния и Турция срещу Русия. Предложението за общия натовски фронт по море дошло от румънска страна.
"Да се спрат спекулациите, че ще се правят флотилии с някого срещу някого", призова още президентът.
От своя страна министърът на отбраната Николай Ненчев заяви в потвърждение на президента, че разговори извън този контекст с румънския премиер и президент не са водени.
"Не сме водили разговори за флотилии между Турция, Румъния и България", посочи той. Ненчев подчерта, че действително е имал среща с румънския си колега за изграждане на флотилия и е възразил като е посочил, че такова решение може да се разглежда на високо ниво в НАТО.
„Казах на румънските колеги вече два пъти, че аз искам в Черно море да виждам платноходи, яхти, мир и любов, а не по курортите ми да се разхождат военни фрегати назад и напред”, заяви премиерът Бойко Борисов по-рано днес.
"Категорични сме флотилия, по начина, по който е предложена е отхвърлена и от военния министър, и от президента и от външния министър на България", каза от своя страна премиерът по време на изявлението.
Темата за флотилия беше повдигната и от румънския премиер и от румънския президент, обясни Борисов. Тъй като с президента Плевнелиев не сме имали възможност да се срещнем и да изясним какво сме говорили с гостите, това го направихме днес, поясни премиерът.
Той подчерта, че „има държави, които гонят своите интереси и позиции, това си е тяхна работа”.
Евроатлантическата ориентация на България е доказана, заяви Борисов и изреди поредица от участие на България в международни НАТО-вски учения.
"Винаги сме казвали, че ние сме свободолюбива страна. Искам в Черно море да виждам големи кораби с туристи и яхти, а не да виждам флотилии", каза още премиерът.