Фактите когато говорят, е безспорно – ние се справихме прекрасно в една много тежка зараза и пандемия. Надяваме се да няма втори и трети вълни, но с приключването на ежедневния брифинг на Националния оперативен щаб целя само едно ... Това заяви премиерът Бойко Борисов, който първоначално не уточни какво точно цели.
Още: Заради ниска хигиена: Проверяват детската онкохематология в ИСУЛ
Още: Неврохирургът проф. д-р Зафер Токташ ще консултира безплатно в Пловдив!
"Някакси това непрекъснато включване на Щаба създава безпокойство, вирусът не е приключил, но ние чисто психологически искаме да се върнем към нормалния начин на живота", добави министър-председателят. И няколко пъти натърти, че кризата не е завършила.
За Борисов, това което "направихме", никой друг в света не го е направил. "Снощи доц. Мангъров ми каза - когато има победа, победителите са много". "Дано нямаме повод наново да възстановим Щаба", добави Борисов.
Премиерът уточни, че НОЩ не се разформирова и засега ще действа до 31 декември тази година. Задачата ще е да координира подготовката, да има готовност при лошо развитие на нещата.
Още: Още три области в грипна епидемия
Още: Грипна епидемия в три области
"Благодарност не сме очаквали", продължи Борисов и отрече, че е всявал паника заедно с НОЩ, защото "всяка една телевизия от сутрин до вечер" излъчвала колко са болните по света, смъртните случаи, гробовете. По думите му, нямало лидер в света, който да не казвал на хората да си останат вкъщи. И заяви, че най-меките мерки, с най-добрия резултат, за най-кратко време, са в България.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Влиза в сила забраната за износ на определени лекарства
На въпрос какво отпада от 15 юни, отговорът беше, че две неща са категорични - дистанция и дезинфекция. "Не трябва за всяко нещо да пишем и четем какво ще се случи буква по буква. Всеки може по желание да си носи маска - който е по-страхлив, да си носи", уточни Борисов. В крайна сметка и каза, че "политическото решение е мое" - за отпадането на мерките от 15 юни нататък. "Да, трябва да си миете по ръцете", раздразни се Борисов, след като два пъти беше питан за 14-дневната карантина при влизане от чужбина, за носене на маски на закрито. Идеята ни засега е всички мерки да отпаднат, обобщи националният здравен инспектор д-р Ангел Кунчев.
Все пак Борисов уточни, че засега от най-тежко заразените държави в Европа няма да се маха карантината от 14 дни, но не уточни кои държави има предвид. А премиерът каза и, че "и без това стадионите ни не се пълнят".
Не сме приключили още - така Борисов отговори на въпрос на телевизия "7/8" колко от парите за здравно министерство и МВР, отпуснати заради коронавируса, са похарчени. Не водя отчет, ще се отчетем, обеща той, като уточни и, че "на всички лекари, работили с коронавируса", са дадени по 1000 лева месечно.
Още: Грипна епидемия във Видин, в сила са временни мерки
Още: Няма основания за Национална грипна епидемия: Говори проф. Ива Христова
Попитан дали не се притеснява от привнесена отвън зараза заради разхлабването на мерки за влизане на хора от чужбина, той отвърна, че го е страх, но икономиката трябва да заработи.
Статистиката
25 са новооткритите случаи на коронавирус в България за последното денонощие, от 1174 направени PCR теста т.е. има увеличение на заразяемостта - 2,12% спрямо 1,63% вчера сутринта (22 случая от 1347 теста). Така вече потвърдените случаи са 2585, при направени 85 435 PCR теста.
7 от новите случаи влизат в болница, а общо 141 са в болница, но само 8 са в интензивно отделение. 50 души са били на апаратна вентилация заради COVID-19 от началото на епидемията, като само 11 са екстубирани т.е. оцелели. 8 от новите случаи са в София, 7 са в Пазарджик. Има още 2 заразени медици, общо станаха 270 случая, като от тях 96 са лекари, 104 са медицински сестри и акушерки, другите са различен медицински персонал - например шофьори на линейки, санитари. 262 са се заразили на работа, 153 са излекувани, починали са 3.
Оздравели са рекордно много за 24 часа - 116, като общо вече са 1322 души т.е. 51% от всички регистрирани случаи. Починали са 147 души, т.е. има 1 нов смъртен случай.
100 дни от създаването на НОЩ и 129 брифинга без извънредните отчете председателят на НОЩ генерал-майор проф. д-р Венцислав Мутафчийски. Той заяви, че 32 лаборатории са одобрени за изследване на COVID-19, а общо 143 лаборатории работят, но има сравнение в резултатите. 193 732 теста са направени в България, 85 435 от тях са PCR тестове, добави Мутафчийски. 27 677 изследвани на 1 000 000 население отчете генералът. 3448 са положителните PCR тестове - защото има повторно назначени PCR тестове, да се види дали са излекувани или не съответните пациенти.
91 души са заразени в старчески домове, 14 са починали, като 37 от заразените са на персонал, а 37 случая са още "активни".
77 болници в България са лекували пациенти с COVID-19. От 747 интензивни легла, България е стигнала до 7473 легла, от които 1347 интензивни, с респиратори.
Мутафчийски напомни, че от 24 май насам кривите на оздравели и новозаразени вече са "прекръстосани" - повече оздравяващи от разболяващи се.
Актуална статистика за коронавируса вече ще може да бъде научавана ТУК!
Все още тече масовото изследване в Пловдив и най-вероятно следващата седмица ще има обобщение. Колкото до случаите в Сърница, националният здравен инспектор доц. Ангел Кунчев коментира, че "вероятно" се е случило заради религиозни причини. Припомняме, че Рамазан Байрам приключи през миналия месец.
Досега в детска градина има 1 случай, но той не е свързан с работата, а с контактен в семейство на работещ. А Кунчев подчерта, че да се носи маска пази на първо място другите. През следващите 10 дни ще стане ясно кога ще се отворят университетите, както и училищата.
Без самодисциплина нямаше да стане. Благодаря на всички наши колеги, които работиха на първа линия. Благодаря на местната власт, на кметовете, на всички доброволци. Благодаря на правителството за навременните и решителни мерки, които спомогнаха да не се случват неща, които се случиха в много други държави. Благодаря на органите на МВР, които в даден момент на кризата бяха най-полезните хора - за спазването на карантината. Благодаря на здравно министерство, на РЗИ-тата, които и сега продължават да не спят - за установяването на заразените лица, за установяването на клъстерите, обобщи Мутафчийски. Той благодари и на индустрията, и на медиите - включително за това, че представяли различни мнения, защото така се постига информиран избор!
Проф. Тодор Кантарджиев обаче беше по-остър - как щяхте да реагирате, ако бяхме признали на ден номер 100 като главния епидемиолог на Швеция, че сме сбъркали при оставени по-либерални мерки? "Опитахме се да направим нещо и мисля, че го направихме", подчерта професорът. И добави, че сега трябва да се лекуват психическите последствия - "главно на тези, които не си вземаха лекарствата по време на коронавирусните мерки".
За финал се стигна до "камионите с трупове" и "яко ще измрем" - Мутафчийски заяви, че се извинява. Последва и атака от представителите на ПИК и "Телеграф" кой може да дава морални оценки - към Станислав Балабанов от "7/8", защото той зададе въпроси за втори път на пресконференцията.