Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Горанов за орязването на еврофондовете - рано е, дебатът предстои (ВИДЕО)

02 май 2018, 17:30 часа • 4838 прочитания

Един възможен вариант на многогодишната финансова рамка – така финансовият министър Владислав Горанов коментира предложението на ЕК за орязване на средства по еврофондовете в следващите 7 години. Според Горанов е все още рано да се коментира къде е България, а за нашата държава имало "неточни оценки".

Още: Министър Малинов ще посети ПАВЕЦ „Чаира“

Още: БХРА: Държавата за пореден път абдикира от туризма и от гражданите

По думите на Горанов общият бюджет на ЕС номинално се увеличава - до 1,134 трилиона евро (бел. ред. – без да броим инфлацията). Това, обаче, не означавало, че обезателно България ще трябва да дава повече пари като вноска в бюджета на ЕС. Искам да избегнем приемането на многогодишната финансова рамка да стане в следващия Европейски парламент, добави Горанов.

Българският финансов министър на няколко пъти наблегна, че "дебатът предстои", визирайки бюджетната рамка на ЕС за периода 2021 – 2027 година включително. И не пропусна да каже, че рамката не може да мине само с одобрението на ЕК и ЕП, трябва одобрение и на Европейския съвет. Днес, по време на дебата в ЕП, ЕК получи подкрепата на евродепутатите, като като лидерът на АЛДЕ (групата на ДПС) Ги Верховщад заяви, че ЕП ще подкрепи ЕК, дори и Европейският съвет да не одобрява предложението.

Вицепремиерът Томислав Дончев пък подчерта, че многогодишната финансова рамка е оценка за Европа и конкретно по отношение на парите за България "някъде е възможно да има движение нагоре, някъде - надолу". Имат да текат тежки преговори, но обичайно финалният вариант не се различава драстично от първоначалното предложение, добави той. Като държава-председател на ЕС не е редно да изразяваме остри национални позиции, каза още Дончев, предвид факта, че вече имаше заявки, включително и от премиера Бойко Борисов, че ще настояваме да няма орязване на парите от кохезионните фондове.

Още: Виктор Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на "Лукойл" в Бургас

Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина 

Дончев даде и малко статистика - през сегашния програмен период имало малко над 371 млрд. евро за т.нар. кохезионен пакет, а за следващия предложението е за 373 млрд. евро. Вицепремиерът изрично уточни, че става въпрос за "номинални средства", визирайки, че тук не се включва инфлацията, а това е много важно. За Общата селскостопанска политика обаче номиналното предложение било 371 млрд. евро, а при сегашния период средствата са "номинално" 411 млрд. евро. Тези сметки, обаче, рязко кореспондират с казаното от еврокомисаря по въпросите на бюджета Гюнтер Йотингер.

Припомняме, че днес (2 май) Йотингер и председателят на ЕК Жан-Клод Юнкер представиха предложението на Брюксел за следващата многогодишна финансова рамка. Сред предложенията за дългосрочния бюджет, изрично посочени от Йотингер, са намаляване на парите за Кохезионната политика със 7%, за селскостопанската политика (ОСП) - с 5% и по директните плащания - с 4%. Основната причина за предлаганите съкращения е излизането на Великобритания. Освен това, ще има ограничения по отношение на еврофондовете за държави, в които върховенството на правото не е на ниво, но все още не е ясно какво ще представлява в детайли този механизъм.

Още: МВФ одобри отпускането на 1,1 млрд. долара на Украйна

Още: Швейцария ще има свободен достъп до пазара на ЕС

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес