Европейският съюз би могъл да намали финансирането за държави, които не зачитат върховенството на закона. Съответното предложение бе направено от Европейската комисия (ЕК) при представянето на плана за финансовата рамка на Общността след излизането на Великобритания от Съюза.
Още: Мете Фредериксен към Тръмп: Гренландия принадлежи на гренландците (ВИДЕО)
Още: Шолц обезпокоен за Австрия, ако там има крайнодесен канцлер
„Новите предложени инструменти ще позволят на ЕС да спре, да намали или да ограничи достъпа до финансиране от ЕС по начин, пропорционален на естеството, тежестта и обхвата на недостатъците на правовия ред", се казва в изявление на ЕК, цитирано от AFP.
Припомняме, че по-рано председателят на Комисията Жан-Клод Юнкер представи „разумен и отговорен" план за по-голям бюджет след Brexit на стойност 1,279 трилиона евро, покриващ периода 2021-2027 г.
„Нашите предложения водят до обща сума от 1,279 трилиона евро", заяви Юнкер пред Европейския парламент, като добави, че той е еквивалентен на 1,1% от БВП на Европейския съюз.
Още: Молдовският премиер: Путин да се маха от Приднестровието, ние ще го управляваме
Още: Белгия може да има ново правителство в края на месеца
Рестриктивната мярка ЕС има за цел да постави под натиск страни от Централна и Източна Европа като Полша и Унгария, които през последните години влизат в челен сблъсък с Брюксел по въпроси като корупция, защита на свободното слово, разделение на властите, независимост на съда и други, отбелязва още Expert.bg.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Руски завод, правещ оръжия с марка "Калашников", осъди веднъж и съди за втори път Русия
Още: Сирски неслучайно замина в Курск, там тепърва нещо ще става
Еврокомисарят по въпросите на бюджета Гюнтер Йотингер заяви, че приоритет през следващите години ще бъдат иновациите и научните изследвания. Предвидени са и повече пари за отбрана и сигурност, както и за мерките за борба с климатичните промени.
Сред предложенията за дългосрочния бюджет са и намаляване на парите за Кохезионната политика със 7%, за селскостопанската политика (ОСП) - с 5% и по директните плащания - с 4%.
Още: Лукашенко: Диктатурата в Беларус е по-добра от демокрацията в Украйна
Още: Една седмица от 2025 г. и три аварийни кацания на руски граждански самолети
По-широката институционална програма
Преди да договарят структурните фондове, държавите ще трябва да се споразумеят кой ще попълни годишната дупка от 10-15 млрд. евро, която ще се отвори след излизането на Великобритания от структурите на Общността. В това уравнение държавите няма да могат да заобикалят предоговарянето на исторически най-скъпата политика, т.е. Общата селскостопанска политика (ОСП). Подразбиращият се аргумент е, че 7% от европейското население не трябва да консумира 80% от бюджета на Европа, отбелязва още изданието New Europe, цитирано от агенция "Фокус".
Франция и Германия очевидно са готови да увеличат своя принос, но Австрия, Дания и Швеция не са толкова въодушевени от идеята. Остава една година до изборите в Швеция, а Дания и Австрия имат евроскептични правителства. Сигурно е, че отстъпките ще бъдат по-малко приемливи. Преговорите ще доведат до елементи на политическо приоритизиране.
Намаляването на разходите за селското стопанство и намаляването на структурните фондове за Изтока може да бъде договорено в контекста на бъдещето, като се отделят повече средства за отбраната, граничния контрол и цифровата икономика. Тези нови приоритети в крайна сметка също ще се превърне в неразделна част от бюджетните преговори.