Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

ЕС осъди атаките с химическо оръжие и обвини режима на Асад за страданието на сирийския народ

16 април 2018, 16:00 часа • 1827 прочитания

Силно осъждаме продължаващата и повторната употреба на химическо оръжие от режима в Сирия, включително последната атака срещу град Дума, която е тежко нарушение на международното право. Това става ясно от изявление на Съвета на министрите на външните работи на Европейския съюз (EС), който обсъди ситуацията в Сирия, включително и атаките на американските, френските и британските сили срещу съоръжения за химическо оръжие на режима в Дамаск.

Първите дипломати в ЕС коментираха необходимостта от подновяване на политическо решение на конфликта в рамките на Женевския процес, ръководен от ООН, преди конференцията в Брюксел "Подкрепа за бъдещето на Сирия и региона". 

Външните министри на Общността са категорични, че сирийският режим носи огромната отговорност за катастрофалната хуманитарна ситуация и страданието на сирийския народ.

"Сирийският конфликт е влязъл в осмата година на непрекъснато и широко разпространено насилие, постоянни и брутални нарушения на международното право, включително злоупотреби с човешките права и международното хуманитарно право, както и многократното използване на химическо оръжие от сирийския режим", казват от Съвета на външните министри на ЕС.

"В този контекст Съветът разбира, че целите на САЩ, Франция и Обединеното кралство за въздушни удари върху съоръженията за химическо оръжие в Сирия бяха конкретни мерки, предприети с единствената цел да се предотврати по-нататъшното използване на химическо оръжие и химически вещества като оръжие на сирийския режим за убиване собствения му народ. Съветът подкрепя всички усилия, насочени към предотвратяване на използването на химическо оръжие. Това е позицията, изразена от името на ЕС в Организацията за забрана на химическите оръжия (ОЗХО)".

От изявлението става ясно още, че външните министри са се обединили около позицията, че не може да има военно решение за сирийския конфликт и трябва да се даде нов тласък на процеса за намиране на политическа резолюция по темата.

"ЕС най-категорично осъжда всички атаки, както преднамерени, така и безразборни, срещу гражданското население, цивилната инфраструктура, болниците и училищата. Продължаващото съзнателно отричане и възпрепятстване на хуманитарния достъп до нуждаещите се е явно нарушение на международните хуманитарни принципи и трябва да спре. ЕС изразява съжаление за офанзивата на режима, подкрепян от Русия, която причини опустошение в източната част на Гута и призовава незабавно да бъдат прекратени въздушните удари, особено в Идлиб и южната част на Сирия. ЕС приканва всички страни в конфликта, особено режима и неговите съюзници, да прекратят огъня, за да осигурят хуманитарен достъп и медицинска евакуация, съгласно единодушно съгласие в Резолюция 2401 на Съвета за сигурност на ООН", заявяват още външните министри на ЕС.

Те са категорични, че защитата на цивилни лица е правно задължение, морален дълг и е от изключителна спешност. ЕС категорично осъжда и блокирането на хуманитарни коридори, които да осигурят достъп до медицинска грижа, храни и включително спешна медицинска евакуация и последователно премахване на медицински изделия от хуманитарните конвои от страна на сирийския режим". ЕС също изразява "дълбока загриженост" относно влошаващото се хуманитарно положение в Северозападна Сирия, по-специално в района на Африн след турската военна операция "Маслинова клонка" и подчертава неотложната необходимост хуманитарните организации да получат безопасен, безпрепятствен и незабавен хуманитарен достъп.

Става ясно, че ЕС продължава да подкрепя сирийската политическа опозиция в нейния конструктивен ангажимент в политическия процес в Женева и в работата ѝ с гражданското общество. Освен това като основен приоритет остава борбата срещу терористичната организация "Ислямска държава". Външните министри на страните членки също така призовават да бъдат освободени всички лица, "задържани в противоречие с международното хуманитарно право, и политическите затворници, задържани предимно в затворите на режима". Същевременно с това ЕС се обявява за допускане на независими наблюдатели до местата за лишаване от свобода в Сирия. Външните министри искат и лицата, отговорни за нарушения на международното хуманитарно право, да бъдат изправени пред съда.

В своето изявление Съветът на външните министри на ЕС неколкократно и категорично се противопоставя на употребата на химическо оръжие в Сирия.

Снимки: Getty images/Guliver

Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес