Европейската комисия алармира, че скоро може да свършат медикаментите за лечение на тежко болните пациенти с коронавирус, пише Die Welt. Става въпрос за седативните препарати, анестетиците, медикаментите за реанимация и антибиотиците.
Още: Контрапротестите в Сърбия: Вучич обяви край на "цветната революция" и заплашва с репресии?
Още: Два джакпота паднаха в Сърбия само за една вечер
В свое писмо, достигнало до Die Welt и лондонското бюро за журналистически разследвания еврокомисарят по здравеопазването Стела Кириакидес призовава няколко европейски асоциации от фармацевтичната промишленост да увеличат производството на въпросните медикаменти.
По-рано няколко страни от Европейския съюз информираха Европейската агенция по лекарствата (ЕМА), че запасите от жизнено необходими медикаменти ще стигнат само за една седмица.
По данни на клиниките на привършване са 47 от необходимите в реанимациите действащи вещества. Тежко болните пациенти с коронавирус, които се намират в отделенията за интензивна терапия имат нужда от до 50 различни медикамента.
Още: Путин обяви великденско примирие (ВИДЕО)
Още: Харков се възстановява от атаката на Разпети Петък: Ранени деца и унищожени блокове (ВИДЕО)
От писмото на Еврокомисията се разбира, че в някои европейски страни вече са свършили средствата за лечение на тежкоболни пациенти. Това се отнася за Испания, Франция, Швеция, Финландия и Австрия.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Нова влакова катастрофа в Гърция преди Великден
Още: Дрон за малко да свали пътнически самолет край Дубровник
Липсата на медикаменти води до това, че при лечението на пациенти с коронавирус болниците са принудени да прибягват до използването на други препарати, някои от които имат по-силно действие. От своя страна това може да наруши качеството на лечение. Използването на средства за наркоза при възрастни пациенти може да наруши функциите на мозъка, което може да засегне съзнанието, паметта и психомоториката.
Според Грег Бартън, председател на Британския фармацевтичен съюз, дефицитът, предизвикан от епидемията, заплашва да върне 20 години назад осигуряването на пациентите с анестетици.
Лекарство срещу СПИН действа и при коронавирус?
Още: Руски бивш военен съсипа руската пропаганда: Леем тонове кръв и казваме на това "победа" (ВИДЕО)
Още: Украйна се отказва от Крим, за да има мир? Киев подкрепя 9 от 10 аспекта на идеите на САЩ