Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Борисов пред Трифонов: При субсидия от един лев, партиите попадат в ръцете на богатите

21 ноември 2018, 22:46 часа • 26497 прочитания

Интервюто между Слави Трифонов и Бойко Борисов мина доста по-малко вълнуващо от очакваното и не даде отговор на десетки въпроси. Водещият задаваше въпроси, изпратени от зрителите до "Шоуто на Слави", а премиерът успешно контрираше в любимия си терен - статистикaтa, с която Трифонов няма как да бъде запознат в детайл.

Липсваше острота, каквато вероятно мнозина са очаквали - особено в ситуацията с протестите в страната. Всъщност Трифонов не зададе нито един въпрос, свързан с протестите в цялата страна. Водещият спомена, че е получил хиляди въпроси от зрители и изглежда странно как нито един от тях не е касаел въпроса за ставащото на улицата, блокирането на пътищата, исканията за смяна на системата, бедността и прочие. Ето все пак кои бяха най-важните акценти от разговора.

Ако направим ниска субсидия от един лев, парламентът и политическите партии ще попаднат в ръцете на богатите хора. Това заяви премиерът Бойко Борисов в ексклузивно интервю пред Слави Трифонов в ефира на "Шоуто на Слави" по bTV. По думите на министър-председателя чрез сегашната субсидия това е единственият начин партиите да имат своя политически живот. Но той обеща да внесе в парламента предложение това да се случи.

От парите ни на влог правим непрекъснато дарения. Един лев е никаква субсидия на практика, коментира още премиерът. Ставаме зависими от олигарсите в такъв случай. Трябва ли да го направим? Според мен не, аргументира се още Борисов. 

Интересен аспект беше и, че според Борисов за краха на КТБ е виновна само БСП, а КТБ е била стабилна "като всички други" по времето на ГЕРБ.

Новият вицепремиер

С цялото ми уважение към парламента - винаги отивам, когато трябва. Още повече, че новият вицепремиер е от "Обединени патриоти" и вицепремиерът Каракачанов го предложи, коментира Борисов днешните вълнения около избора на Марияна Николова за поста на заместник-министър председател на мястото на подалия оставка Валери Симеонов. "Винаги, когато е трябвало, съм в парламента", поясни още премиерът.

Цените на горивата

Вече в бележката на бензиностанциите ще пише колко са акцизите, колко получава държавата, колко е нетната цена, колко е печалбата на бензиностанциите, така че всеки, като си погледне бона, да знае. Това е 100% прозрачност, категоричен бе Борисов относно формирането на цените на горивата у нас. Аз не мога да обвинявам от вашето студио в монопол. Всеки може да отиде и да си зареди на която иска друга бензиностанция, призова премиерът.

Целият свят в момента умува и прави терминали, за да докарва от Щатите втечнен шистов газ. Когато не искаш да добиваш, а имаш огромни залежи, ние се ограничихме само в екваторията на Черно море. Като касовият бон започне да излиза, хората ще започнат да си правят сметка. Искам да е много евтино. Само, че България не произвежда, не добива петрол, заяви още Борисов. Господин Златев и "Лукойл" са на пазара много преди аз да се замисля да се занимавам с политика, каза премиерът. По думите му "при господин Костов, ако не ме лъже паметта, беше продадена рафинерията "Лукойл".

Енергийни казуси

Сега търсим инвеститори, без да даваме държавна гаранция за купуване на ток. Така Борисов коментира сагата АЕЦ "Белене" и вдигнатият мораториум върху доизграждането на атамната електроцентрала.

Относно сделката ЧЕЗ, Борисов бе категоричен, че тя е частна и той не е чул за възобновяването ѝ. 

И малко числа

В момента нашият дълг е под 20%. Ръстът на приходите за тези четири години е 10 млрд. лева, а 30% е ръстът на БВП, даде разчети Бойко Борисов. Той посочи, че до края на мандата БВП ще достигне 130 млрд. лева. Стана ясно, че 11 млрд. лева близо е фискалният резерв на държавата. "Само преди няколко месеца върнахме 2 млрд. и 400 млн. от външния дълг. Това са цифрите", поясни още премиерът пред Слави Трифонов. Борисов посочи, че влизането в еврозоната гарантира банковия сектор на страната.

Медийният закон на Делян Пеевски

Не вярвам някой да има претенции, защото той (законът - бел. ред.) изсветлява собствеността на медиите, каза Борисов. Ако медиите на Пеевски имат 5% дял, всички останали са на други собственици. И какво стана модерно в България - всеки олигарх си прави медия. Други медии атакуват прокуратурата, а всички заедно ни атакуват правителството, каза премиерът. По думите му свободата на медиите в много държави е свързана с управляващите. При нас е точно обратното. Има медии, в които всеки ден аз съм на карикатура. Всеки ден анализът е отвратителен за мен, поясни министър-председателят.

Оставките в правителството

Взимането на оставките е понасяне на политическата отговорност, каза Борисов относно подадените оставки Николай Нанков, Валентин Радев и Ивайло Московски. Връщането на Нанков като заместник-министър мога да го обясня заради тол системата, тъй като той е експерт. Другите се върнаха депутати, защото такъв е законът, посочи Борисов.

Срещнах много мощна съпротива на партията, а и на коалиционния партньор, защото това са доказани експерти и нямат вина, коментира Борисов отминалите събития около оставките на Делян Добрев и Теменужка Петкова. Не винаги един партиен лидер може да надделее, когато партията категорично застане зад тези хора. Преди пет години партията е била една, преди десет - друга. Всичко се развива, счита Борисов.

За кого - какво

Инвестициите са с 800 млн. по-големи от миналата година, каза премиерът и отчете отпуснатите средства за пенсионери, майки на деца с увреждания, общини и увеличението на учителските заплати. Министър-председателят обясни още в "Шоуто на Слави", отговаряйки на въпроси на граждани, че магистрала "Хемус" е необратим проект, тъй като е жизнено важна за Северна България. По думите му всичко това е постигнато с много труд и с бой по олигарсите.

Екип Actualno.com

Actualno.com
Actualno.com Отговорен редактор
Новините днес