Ниските цени и калпави дискове са виновни. Така премиерът Бойко Борисов описа проблема с липсата на Търговски регистър вече близо седмица.
Още: Най-важните новини за деня: 22 декември 2024 г.
Още: Възстановиха електрозахранването на селата в Смолянско, останали без ток заради снега
Премиерът Борисов и вицепремиерът Томислав Дончев коментираха за първи път срива в Търговския регистър преди заседанието на кабинета днес. Дончев обяви, че държавата планира да изгради единно хранилище, в което всички регистри да правят копия на информацията си.
Според премиера Борисов "така на практика ще се направи един склад, в който да отива информацията от всеки регистър".
"Много важно е, като правим това да има и надзор, защото в строителството имаме надзор, който контролира строителството, но в изграждането на тези електронни системи няма надзор, така че това трябва да го отрегулираме. Защото фирмите, които участват с най-ниските цени, в последствие слагат и калпавите дискове. Така че да се направи надзор, който да може да следи този процес", каза Борисов.
Още: Прогноза за времето - 23 декември 2024 г. (понеделник)
"Съжалявам да го кажа, но суровата истина е, че ако искаме да няма повече подобни кризи, ще трябва да отделяме повече пари, включително и за киберсигурност", добави вицепремиерът Дончев.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Седмична прогноза за времето за 23-29 декември 2024 г.
Още: Очерняне на продукт или нередности: БАБХ трябва да се произнесе за шоколадови изделия*
"Работата на всички екипи продължава практически денонощно – има хора, които не са спали от няколко дни. В крайна сметка става дума за 25 терабайта информация – огромни масиви от данни", каза Дончев.
Той обясни, че от 5,30 часа тази сутрин работят справките за актуалното състояние на фирмите и юридическите лица с нестопанска цел от Търговския регистър.
"Кризата е голяма, но това е само един от регистрите, които има в държавата. От понеделник Държавна агенция „Електронно управление“ прави одит на софтуерното и хардуерно осигуряване на абсолютно всички информационни системи. До края на седмицата ще имаме доклад. Най-важното обаче – по нормативно изискване всеки подобен регистър, всяка база от данни трябва да е двойно и тройно осигурена. Информацията трябва да се записва на два сървъра и допълнително да се архивира. Очевидно обаче има ситуации, където това не е достатъчно, и това, което се случи преди няколко дни, е живо доказателство. За това до 10 дни ще предложим решение на Министерски съвет да създадем единно държавно хранилище, където всеки държавен регистър още веднъж ще трябва да си прави копие от информацията“, каза Дончев.
Още: Министърът на културата Найден Тодоров е бил в "Пирогов"
Още: Повече от двоен ръст през 2024: Директорът на ПСС за смъртта в българските планини
И допълни, че сривът показвал „колко крехка и уязвима е цялата система, когато мигрираме към решения от типа електронно управление“.
Само за последните две години обаче Агенцията по вписванията е похарчила близо 10 млн. лв. за ъпгрейдване на системите и регистрите си. Как са използвани средствата и дали сега ще се направи одит на тези разходи Борисов и Дончев не коментират. Сред победителите в конкурсите на АВ през годините са фирма за козметични процедури и туристическа агенция.