Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Хазарт и хазартна зависимост - имате ли проблем и как можете да го разрешите?

15 януари 2019, 08:22 часа • 56522 прочитания

Интересът и пристрастеността на хората към риска, както и желанието да се изкарат така наречените "бързи пари", превърнаха хазартния бизнес в една от най-бързо развиващите се индустрии в световен мащаб. Ежедневно през стотиците онлайн букмейкъри и казина преминават милиони долари, евро, лева и така нататък, а самите платформи предлагат ежедневни бонуси, борейки се да привлекат всеки възможен клиент. И, докато за едни различните форми на хазарт представляват развлечение и забавление, то за други се оказва сериозен проблем, който в някои случаи води дори до фатален край.

Още: Последен шанс за пролетната бонус игра на efbet и EGT Digital

Още: Вълнуващо изживяване с новата Mystery Scratch карта с кеш награди по време на игра на winbet.bg

Какво е хазарт?

Под наименованието "хазарт" попадат всички игри, в които има залог и може както да се спечели, така и да се загуби въпросният залог. Независимо каква роля играе факторът "късмет", всичко, което може да ни донесе или отнеме средства, се счита за хазарт.

Хазартът винаги трябва да се приема единствено като забавление. В момента, в който се превърне в проблем, се нарича "зависимост".

Още: Mr Bit стартира със страхотни бонуси и много опции за игра

Още: Подарък изненада на 14.02 при депозит на winbet.bg

Какво е хазартна зависимост?

Хазартната зависимост се разглежда като психично разстройство, по време на което човек изпада в чести епизоди на залагане, има необходимостта да го прави и хазартът се настанява до такава степен в живота на човек, че останалите сфери на ежедневието му страдат от това - образование, професионално развитие, отношения в семейството и с приятелите, любовен живот и други. Зависимите често губят пари, които не могат да си позволят, вземат заеми, които не могат да върнат, теглят кредити, които не могат да погасят, и други.

Как да разпознаем, че някой е зависим?

Характерно за зависимите е, че вярват, че могат да спрат по всяко време, както и че вярват, че могат бързо да "избият" загубите, натрупани до момента.

Още: Gold Vault Roulette - нова рулетка със златни множители до 500 от Evolution в WINBET Live Казино

Още: Разрастващата се индустрия на iGaming - защо онлайн хазартът става все по-популярен

Зависимият не е откровен за времето, което отделя на ден за хазарт, както и за сумите, които е използвал. Хазартно зависимите хора смятат, че могат да контролират крайния изход от своята игра и не осъзнават до голяма степен своето "потъване".

Симптоми на хазартната зависимост

Според американския класификатор Диагностичен и статистически наръчник на психичните разстройства (DSM-V), има 9 критерия, по които може да се направи извод дали някой е хазартно зависим, или не. Ако 4 от тях са "покрити", то тогава може да бъде поставена хазартна зависимост. Ето и кои са те:

1. Нужда от залагане на увеличаващи се суми, за да е постигне необходимото задоволяване на желанието да се залага.

2. Раздразнителност или неспокойство, когато се ограничи играта на различни разновидности на хазарта.

3. Няколко неуспешни опити за намаляване или спиране на залагането.

4. Времето на човек е ангажирано сериозно с хазартна дейност (разсъждаване върху отминали залози, съставяне на план за следващи хазартни дейности, намиране на начин за финансирането на следващи залагания).

5. Залози, направени във време на дисбаланс (при чувство на безпомощност, вина, тревога, депресия и така нататък).

6. Когато човек губи, но продължава да залага с цел да си върне изгубеното.

7. Лъже близки и приятели за това до колко е ангажиран с хазартна дейност.

8. Заради пристрастеността си към залагането човек е провалил своя значима връзка (интимна, приятелска или семейна), загубил работата си, прекратил е образованието си или е пропуснал значима професионална възможност.

9. Загубил е повече пари, отколкото може да си позволи, и/или разчита на заеми или кредити, за да "покрие" загуби или да ги използва отново за хазарт.

В сайта на Държавната комисия по хазарта е публикуван тест, който може да определи дали имате проблеми с хазарта - може да го попълните тук и да видите резултатите.

До какво води хазартната зависимост?

Зависимите се превръщат в патологични лъжци, като губят представа за реалното състояние както на обкръжаващата ги среда, така и за самите тях. Когато човек е зависим, неминуемо следват проблеми с най-близките хора, сътресения в работната или образователна среда, честа промяна на настроенията в зависимост от това дали човек печели, или губи по време на залаганията.

Освен проблемите на човешко ниво, следват и финансови такива. Заради загуба на връзката с реалността, човек може да си позволи да вземе заеми и да изтегли кредити, за да задоволи желанието си да залага. Колкото повече се задълбочава проблемът, толкова по-трудно е за зависимия да контролира финансите си, изпада в дългове и дори започва да продава и залага имуществото си, продължавайки да преследва идеята да възстанови загубите.

В най-тежките случаи зависимите дори имат мисли за самоубийство. Сериозен процент на хората, започнали лечение от хазартна зависимост, признават, че са имали самоубийствени мисли.

Как да се справим с хазартната зависимост?

Най-важният фактор за справянето с хазартна зависимост, а и всяка зависимост, е осъзнаването. Консултацията с психотерапевт е препоръчителна за по-лески случаи и задължителна за по-тежки. Когато човек не осъзнава своя проблем, в такъв случай негов близък може да се консултира с психолог за това как да подходи към даден човек, за да му помогне да осъзнае проблема.

За да се справи със зависимостта, човек трябва да избягва места, в които се позволяват хазартни дейности, да се освободи от всякакви кредитни и дебитни карти и да избягва посещаването на онлайн платформи, позволяващи залагане с реални, а дори и с игрални средства.

Ако имате нужда от помощ, можете да се обърнете към някой от следните органи:

Национална информационна линия за наркотиците, алкохола и хазарта - 0888-99-18-66

Национален център за наркомани - http://www.ncn-bg.org/

Практическа подкрепа с проблема с хазарта - https://www.gamblingtherapy.org/bg

За финал предоставяме няколко варианта, с които хората, които смятат, че имат проблем с хазартните дейности, могат да използват за самопомощ:

1. Споделете със семейството и приятелите - признаването за даден проблем пред най-близките е много трудно, но щом го направите, ще усетите леко облекчение. Това означава, че сте направили важната крачка към осъзнаването на проблема, а именно най-близките могат да помогнат за справянето с този проблем.

2. Намерете си хоби - ако сте фен на футболните прогнози и спортните залози, то не е добра идея да избирате като хоби гледането на спортове, особено когато сте сам. За разлика от това обаче, практикуването на различни спортове е страхотно решение за справянето с подобни проблеми. Това ангажира времето, повдига тонуса и създава предпоставки за нови запознанства с хора, които имат сходни до вашите интереси.

3. Направете промяна сред приятелската си среда - не са малко случаите, в които хазартната зависимост се развива в компания от приятели, които обичат да залагат. Ако усещате, че имате проблем, но вашите приятели не са достигнали до този извод, или приемат с пренебрежение проблемите си, насочете се към откриването на нови приятелства, които са далеч от хазартните игри.

4. Изключете се от всички акаунти, които се открили в платформи за онлайн залагания - За да не залагате онлайн, най-добре е да не посещавате сайтове, които предлагат хазартни дейности. Ако вече имате отворени акаунти, задължително се изключете от тях. Повечето имат опция за перманентно изтриване на потребителски акаунт, както и за изключване от платформата в рамките на от месец до 5 години. Ако се самоизключите от дадена платформа за 5 години, но още в първия ден след отключването заложите каквато и да е сума, веднага повторете действието и потърсете помощ. Все още ще сте хазартно зависим.

5. Не дръжте пари в себе си - ако имате съпруга/дългогодишна приятелка, роднина или много близък приятел, на които имате доверие, използвайте възможността да ги попитате да се грижат за финансите ви. По този начин няма да имате така наречените "излишни" пари, които в съзнанието на зависимия веднага трябва да бъдат пренасочени към сметката за хазарт, а не употребени по различен и най-вече по-разумен начин.

6. Потърсете помощ от човек, който е имал проблем с хазартната зависимост - хората, които вече са преминали през този проблем, осъзнали са го и вече е зад гърба им, са тези, които могат да бъдат най-полезни в ситуация, в която чувствате, че имате проблем с хазарта.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Actualno.com
Actualno.com Отговорен редактор
Новините днес