Временна комисия в Общинския съвет в Стара Загора се опитва да разреши строителство в парк "Бедечка", предупреждава в позиция гражданското сдружение "Да запазим Бедечка".
Още: Коледна дарителска вечер в Стара Загора събра средства за проекта "Звезден ум"
Още: Кметът на Стара Загора: Коледарите съхраняват традициите и поддържат устоите на обществото
Преди половин година Общинският съвет почти единодушно прие предложението на кмета да се запази в максимална степен парка. Вече е готов и устройственият план, който предвижда максимално количество зелени площи. Две комисии в парламента с единодушие приеха и мораториум за строителство в Бедечка.
Сега обаче е създадена временна комисия в Общинския съвет, която да изработи варианти, в които парчета от парка се определят за застрояване. Това противоречи на решението на същия този общински съвет – да се запази паркът максимално, коментират гражданите. "Дневник" изпрати запитване до общината в Стара Загора за целта на временната комисия и как тя ще спази гласуваното решение за максимално запазване на парка.
Първото заседание на комисията е било този вторник, а темата е била колко ще струва отчуждаването на намиращите се в "Бедечка" частни имоти, разказват от гражданското сдружение.
Още: Стара Загора отбеляза 180 г. от рождението на Капитан Петко Войвода
Още: Коледен базар обедини Стара Загора за подкрепа на деца със СОП
"По-важният въпрос обаче е колко ще струва изграждането на цялата инфраструктура за предвидения там нов квартал", посочват те и коментират, че отчуждаването на някои имоти, за да се запази паркът, е в угода на целия град, а изграждането на инфраструктура на цял нов квартал е единствено в угода на собствениците и ще излезе от общинския джоб.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Община Стара Загора и УНИЦЕФ стартират съвместен проект
Още: Зам.-кмет Надежда Чакърова: Сурвачките пазят духа на празниците в Стара Загора
По думите на защитниците на зелената площ, ако паркът не бъде запазен, на мястото се предвижда основен булевард, кръгови движения, мостове, няколко километра вътрешноквартални улици, както и цялата подземна инфраструктура заедно с комуналните услуги. По предварителни разчети на разработчиците на плана за спасяване на парка – архитекти-урбанисти, само за най-гъсто залесената част на парка и без прокарване на булевард цената на инфраструктурата достига до 25 млн. лева.