Временна комисия в Общинския съвет в Стара Загора се опитва да разреши строителство в парк "Бедечка", предупреждава в позиция гражданското сдружение "Да запазим Бедечка".
Още: Музеят на религиите в Стара Загора спечели награда на международен конкурс
Още: Зам.-кмет на Стара Загора поздрави екипа на МБАЛ "НиаМед" за Бабинден
Преди половин година Общинският съвет почти единодушно прие предложението на кмета да се запази в максимална степен парка. Вече е готов и устройственият план, който предвижда максимално количество зелени площи. Две комисии в парламента с единодушие приеха и мораториум за строителство в Бедечка.
Сега обаче е създадена временна комисия в Общинския съвет, която да изработи варианти, в които парчета от парка се определят за застрояване. Това противоречи на решението на същия този общински съвет – да се запази паркът максимално, коментират гражданите. "Дневник" изпрати запитване до общината в Стара Загора за целта на временната комисия и как тя ще спази гласуваното решение за максимално запазване на парка.
Първото заседание на комисията е било този вторник, а темата е била колко ще струва отчуждаването на намиращите се в "Бедечка" частни имоти, разказват от гражданското сдружение.
Още: С близо 60 млн. лв. финансират санирането на сгради в Стара Загора
Още: Ново пешеходно пространство ще оживи центъра на Стара Загора
"По-важният въпрос обаче е колко ще струва изграждането на цялата инфраструктура за предвидения там нов квартал", посочват те и коментират, че отчуждаването на някои имоти, за да се запази паркът, е в угода на целия град, а изграждането на инфраструктура на цял нов квартал е единствено в угода на собствениците и ще излезе от общинския джоб.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Община Стара Загора и младите омбудсмани канят ученици по повод 130 г. от рождението на Гео Милев
По думите на защитниците на зелената площ, ако паркът не бъде запазен, на мястото се предвижда основен булевард, кръгови движения, мостове, няколко километра вътрешноквартални улици, както и цялата подземна инфраструктура заедно с комуналните услуги. По предварителни разчети на разработчиците на плана за спасяване на парка – архитекти-урбанисти, само за най-гъсто залесената част на парка и без прокарване на булевард цената на инфраструктурата достига до 25 млн. лева.