Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

В Стара Загора представиха стратегия за активен живот на възрастните хора

19 юни 2019, 15:22 часа • 1342 прочитания

Като част от информационната кампания „Промяната е в нашите ръце“ на Министерството на труда и социалната политика (МТСП) в Стара Загора беше представена Националната стратегия за активен живот на възрастните в България (2019-2023 г.). Нейната цел е да се създадат условия за активен и достоен живот на възрастните хора като им се осигурят равни възможности, за да могат пълноценно да  участват в икономическия и социалния живот на обществото. Насърчаване на активния живот в заетостта, участие в обществото, самостоятелен живот и създаване на капацитет и благоприятна среда за активен живот на възрастните хора на национално и регионално ниво са четирите приоритета в стратегията, която беше представена от доц. д-р Георги Бърдаров от Софийския университет "Св. Климент Охридски".

Статистиката сочи, че 17,4% от населението в България е над 65 години. Най-много хора над 65 и повече години има във Видин - 30,2%, в Старозагорска област те са 22,3 на сто. На участниците в срещата бяха представени и новият Закон за предприятията на социалната и солидарна икономика, Правилникът за неговото прилагане и утвърдената Методика за оценка на социалната добавена стойност от експерти на МТСП.

В община Стара Загора има активна социална политика и е втора след София по предоставяне на социални услуги. "Сега те са 38, работим по още шест проекта и имаме много добро общуване с институциите. Грижата за възрастните хора е наш приоритет, в общината има три дома, но все още не могат да бъдат удовлетворени чакащите. Очакваме и да започне деинституализацията на домовете за възрастни хора“, каза заместник-кметът Иванка Сотирова.

България е една от страните с най-бързо застаряващи хора. През 2018 г. стартира програмата „Патронажна грижа“, вече има подписани 20 договора. Тя предлага екипи от медицински и социален работник да посещават възрастни хора и да ги обгрижват. Най-сериозно е положението при жените от 65-69 години“, сподели пък заместник- министърът Султанка Петрова, според която „възрастните хора не са бреме, а потенциал, който трябва да използваме, те са мост между поколенията“.

Анжелина Велчева
Анжелина Велчева Отговорен редактор
Новините днес