Изложбата „Фрески и звуци“, посветена на 110-годишнината от рождението на големия български композитор Марин Големинов, ще бъде открита на 18 декември от 18 часа във фоайето на Държавна опера - Стара Загора. На откриването ще присъства внучката на композитора Лилия Големинова, която е автор на изложбата, инициирана от наследниците на композитора. Експозицията е реализирана с подкрепата на Министерството на културата. Маестро Марин Големинов е почетен гражданин на Стара Загора и дългогодишен председател на уникалния по рода си Фестивал на оперното и балетното изкуство в Стара Загора.
Още: Община Стара Загора насърчава гражданите
Още: Млади предприемачи се събраха по Коледа в Стара Загора
До края на януари 2019 г. ще могат да се видят 23 пана със знакови мигове от живота на Големинов - снимки, ръкописи, писма, дипломи. Представени са непоказвани снимки от младежките години на композитора, от сватбата му с Лилия Ничкова, кореспонденцията му с Димитър Ненов, Константин Илиев и други големи музиканти. Писма от негови преподаватели от Париж и Мюнхен, както и дипломата на Големинов от Музикалната академия са сред останалите акценти.
Ще могат да се видят програми от пътешествията на танцовата драма „Нестинарка“ по света, от концерти на с музика на Големинов, от турнета на първите носители на Националната награда „Акад. Марин Големинов“ - Софийски солисти с диригент Пламен Джуров. Интригуващи са снимките от премиерата на „Захари Зограф“ с Никола Гюзелев и кадрите от представянето на операта „Ивайло“ на Царевец.
Специално внимание е отделено на интерпретацията на музиката на именития български композитор през 2018-а. Сред тях са възстановката на „Нестинарка“ в Стара Загора, концертът за контрабас, който в един ден звучи в България и Мексико… Отделено внимание и на Марин Големинов като диригент (счита се, че той е основател на факултета по оркестрово дирижиране с първия диригентски курс, който организира през 1943 г.).
Още: Ресор "Култура и туризъм" към община Стара Загора се отчете и очаква по-богата 2025 г.
Представените материали са от личния архив на внуците на Марин Големинов - Лилия и Стефан, а някои от снимките са предоставени от рода Сугареви. Композиторът и архитект Делчо Сугарев са братовчеди и запалени планинари.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Близо 9000 старозагорци ще имат двоен повод за радост на празниците
Още: Коледна дарителска вечер в Стара Загора събра средства за проекта "Звезден ум"
Стара Загора е третата спирка на изложбата „Фрески и звуци“ след представянето й в галерията на Министерството на културата и е в родния град на композитора Кюстендил.
Марин Големинов е роден на 28 септември 1908 г. Завършва софийската консерватория (като цигулар при Тодор Торчанов) и заминава да учи в Париж. В Скола Канторум учи композиция при Венсан Д’Енди, Пол льо Флем, Ги дьо Лионкур. Посещава лекции по философия и естетика в Сорбоната, а по-късно специализира в Мюнхен, където пък кристализира идеята му за написването на танцова драма. През 1942 г. е премиерата на „Нестинарка“, по разказа на Константин Петканов, на сцената на Софийската опера. Тя предизвиква истински фурор и за една нощ Големинов става известен. Операта му „Ивайло“ е първата, поставена на хълма Царевец във Велико Търново и с нея се слага началото на традицията там да се представят опери. Квартетите на Големинов са сред най-добрите образци на този жанр и се изпълняват не само у нас, но и в Европа и Съединените щати. Освен композитор, Големинов е критик, диригент и професор в музикалната академия. Танцовата драма „Нестинарка“ е най-играната извън страната българска музикално-сценична творба, поставяна е в Чехия, Германия, Русия. Във версията на Маргарита Арнаудова за балет „Арабеск“ е играна в над 50 държави. През 2018 г. произведението оживя в пълната си версия, създадена през 1986-а за Националния балет, на сцената на Старозагорската опера в изпълнение на многонационалната балетна трупа на театъра, примабалерината Анелия Димитрова получи за ролята на Демна “Кристална лира” за млад изпълнител.
Още: Кметът на Стара Загора: Коледарите съхраняват традициите и поддържат устоите на обществото
Още: Стара Загора отбеляза 180 г. от рождението на Капитан Петко Войвода