Бъдещето на историческата сграда на Народно читалище (НЧ) „Светлина 1861“ беше тема на обществено обсъждане в град Шипка вчера. Миналата година беше обявена кампания за набиране на средства за спасяването на културното средище и през юли община Казанлък спешно обезопаси сградата и монтира СОТ. Беше възложено и конструктивно обследване на сградата, а около месец един от най-добрите специалисти в тази сфера у нас проф. д-р инж. Румен Гуглев от „Научноизследователски строителен институт - НИСИ“ ЕООД проучва конструкцията и според него „сградата е добре. Може с реконструкция да заживее дълги години напред". Обследвани са и прилежащите към основната постройка сгради, за да се обмислят възможностите за нов живот на читалището с близо 150-годишна история. Според експертизата автентичната зала може да се запази, с пристройките, изграждани през 80-те години на ХХ век и необходими като допълнителни помещения към основната сграда, ще осигурят "пълна функционалност на бъдещ културен център.“
Още: Коледна дарителска вечер в Стара Загора събра средства за проекта "Звезден ум"
Още: Кметът на Стара Загора: Коледарите съхраняват традициите и поддържат устоите на обществото
Освен че е обезопасила сградата и е осигурила охраната и конструктивното й обследване, община Казанлък има и технически проект за ремонт и е придвижила документацията за съгласуване с Министерството на културата, отчете кметът Галина Стоянова.
„Обнадеждена съм за бъдещето на НЧ „Светлина“, защото в Долината на тракийските царе предстои изграждането на голям проект - „Светът на траките“, който естествено ще свърже културно-историческите забележителности наоколо с читалището, като духовен и културен център", заяви тя пред шипкалии и подчерта, че трябва много добре да се обмисли функцията на сградата и тя да е отворена не само за Шипка, а за общината и областта. Общината ще внесе и искане към министъра на културата за ремонт на покрива. Хората от балканското градче и читалищното настоятелство пък ще организират национална кампания за набиране на средства за ремонтите. Салонът на рушащата се от повече от 30 години сграда на шипченското читалище е умалено копие на Народния театър с 250 места, с балкони и ложи. Преди време снимки на разрухата в салона на читалищната сграда, публикувани в блога за пътешествия, екскурзии и приключения на семейство Чоторови от София, разбуниха духовете около нея.
Още: Стара Загора отбеляза 180 г. от рождението на Капитан Петко Войвода
Още: Коледен базар обедини Стара Загора за подкрепа на деца със СОП
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Община Стара Загора и УНИЦЕФ стартират съвместен проект
Още: Зам.-кмет Надежда Чакърова: Сурвачките пазят духа на празниците в Стара Загора