За отбелязването на годишнината Средно училище “Васил Левски” (СУ) е подготвена богата програма следващата седмица. Начало на чествания ще постави откриването на изложба от ученически рисунки във фоайето на община Стара Загора на 3 декември от 14:30 часа.
Още: Музеят на религиите в Стара Загора спечели награда на международен конкурс
Още: Зам.-кмет на Стара Загора поздрави екипа на МБАЛ "НиаМед" за Бабинден
На следващия ден в залата на училището от 13:00 часа ще се проведе среща-разговор с Димитър Митев, артист от Драматичен театър „Гео Милев”, който е възпитаник на училището. От 15:00 часа третокласници ще пресъздадат празника Никулден. На следващия ден, 4 декември, клуб “Приятели на книгата” ще представят новото си творение в Час по мечти.
Навръх Никулден в двора на училището от 22:45 ще се състои флашмоб 13х10, а на 7 декември ще се открие обновената музейна сбирка в училището. Честванията ще завършат на 10 декември, когато в 9:00 ще бъде открита изложба „Нашите учители творци”, ще има пътешествие в приказния свят с първокласниците, танци, ученическо състезание “О, Еврика!”, ще се пеят най-хубавите български песни. От 11:30 ще има среща с бивши учители и ученици от училището и ще бъде представена книга за историята на СУ “Васил Левски”. Честванията ще завършат с тържествен концерт от 18:00 в залата на Държавна опера - Стара Загора.
Началото на училището е поставено на 30 септември 1887 г., когато двамата будни старозагорци Никола Алтънков и Георги Бенев внасят искане в общината за откриване на ново училище. Следващата година е взето решение в сградата на завещаното от Николаки Стоилов място да бъде открито училище от първи до трети клас и през учебната 1888/1889 г. новото училище отваря врати и посреща първите си ученици.
Още: С близо 60 млн. лв. финансират санирането на сгради в Стара Загора
Още: Ново пешеходно пространство ще оживи центъра на Стара Загора
Години след това е построена нова сграда и през учебната 1930/1931 г. отваря врати Първа смесена прогимназия „Николаки Стоилов“.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Община Стара Загора и младите омбудсмани канят ученици по повод 130 г. от рождението на Гео Милев
Прогимназията е била с добре уредени кабинети по химия и физика, по естествена история, по рисуване, имала е гимнастически салон, кабинет по ръчен труд, в който ученици се учели на дърводелство, и картонажна за подвързване на учебници и книги. В школото се набирали по 800-900 ученици, разпределени в около 15 и повече паралелки от по над 40 ученика.
П
ърва прогимназия „Николаки Стоилов” просъществувала до 1950 г., а през учебната 1950/1951 г. в сградата настаняват Педагогическо училище „Георги Димитров” с директор Деньо Денев. В него постъпват завършилите 10-и клас на гимназиите. За нуждите на педагогическото училище се открива образцово начално училище, което през 1954 г. се преименува на Базово начално училище.
През лятото на 1959 г. базовото училище се разделя на две - една част от учителския колектив и децата сформират Начално училище „Кирил Христов”, а останалата част – Базово основно училище.
Още: Млади предприемачи се събраха по Коледа в Стара Загора
През същата година се закрива педагогическото училище и се създава полувисшия институт за детски учители „Анастасия Тошева”, който през 1986 г. се обединява с Института за усъвършенстване на учители и се създава нов институт за повишаване квалификацията на учителите (ИПКУ).
От 1981 г. училището продължава своята история като Единно средно политехническо училище „Васил Левски”.
От 1994 г. педагогическия съвет решава да възстанови честването на Деня на дарителя – Никулден, който отново се превръща в училищен празник.