В навечерието на 183-годишнина от рождението на българския национален герой Васил Левски, която предстои на 18 юли, започват дейности по реставрация и консервация на паметника му в Стара Загора.
Още: Зам.-кмет на Стара Загора поздрави екипа на МБАЛ "НиаМед" за Бабинден
Още: С близо 60 млн. лв. финансират санирането на сгради в Стара Загора
Със съвременни методи на механично, парово и химическо третиране, съобразено с фактурата на камъка и бронзовия бюст на паметника най-напред ще бъде почистена повърхността му, която е покрита със замърсявания и слой патина. В следващия етап консервационно-реставрационните ще бъ патинирани и импрегнирани, което ще го предпазва от проникването на влага. Обновяването на композицията е възложено на художника-реставратор Никола Стоянов, който има богат опит в тази област.
В Стара Загора той е работил по реставрацията, консервацията, реконструкцията и анастилозата на каменна пластика на римския форумен комплекс “Августа Траяна”, на фрагмент от антична улица “cardo maximus”, на лапидарните паметници в Районния исторически музей (РИМ), на антични крепостни зидове и на няколко антични подови мозайки в Стара Загора, както и по демонтажа, консервацията, реставрацията и анастилоза на оригинален каменен градежа на тракийската могила “Голяма Косматка” край гр. Шипка. За високите технологии си художествено-творчески постижения по „Изготвяне и реализиране на проект за реставрация, консервация и адаптиране на лапидарните паметници на I експозиционно ниво на новооткритата експозиция на РИМ - Стара Загора” става носител на наградата “Стара Загора 2009”.
Бюст-паметникът на Васил Левски в Стара Загора е открит през 1976 г. на площада пред църквата „Свети Димитър“, в чийто двор има реплика на Хилендарския метох, в който Апостола е живял в периода 1855 - 1858 г., за да учи за свещеник. Тук учи в първото взаимно новобългарско светско Светиниколско училище, открито през 1841-ва от Даскал Атанас Илиев. Пее и в първия църковен хор в Ески Зара, основан от Даскал Петър Иванов. Според изследователи на живота и дейността на Левски тук приема монашеското име Игнатий, влияние за което има саможертвата на старозагорския мъченик за християнска вяра св. Игнатий. Паметникът е изработен от бронз, поставен върху гранитен постамент. На лицевата фасада има надпис „В. Левски 1837 - 1873 г.“, а на задната е изписана мисълта на Апостола„Ако спечеля, печеля за цял народ. Ако загубя, губя само меня си!“. Негови автори са скулпторът Любомир Петров и арх. Иван Райнов. По професионална оценка постаментът е с тегло между 10 и 12 тона, а бронзовият бюст - около 600 килограма.
Още: Ново пешеходно пространство ще оживи центъра на Стара Загора
Още: Община Стара Загора и младите омбудсмани канят ученици по повод 130 г. от рождението на Гео Милев