Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Нисък добив на пшеница отчитат от Тракийския съюз на зърнопроизводителите

20 август 2020, 18:02 часа • 1908 прочитания

Изключително ниското влагозапасяване, топлата и безснежна зима, както и хладната пролет, са част от причините за ниския добив на пшеница тази година. 

„Голяма част от плодовете бяха засегнати от слани. Това беше пагубно и за пшеницата. Добивите бяха силно занижени. Добре гледаните пшеници по принцип, не бяха в добро състояние. Добивите в региона са с между 30 и 50% по-малко в сранение с миналата година“, обясни Цветан Берберов, председател на Тракийския съюз на зърнопроизводителите

Той посочи, че не са добри и очакванията за добивите от реколтата на слънчоглед и царевица и определи 2020 година като катарзисна за зърнопроизводството. Зърнопроизводителите за първи път са започнали добивите още през юни, но са имали проблем с посевния материал. 

"Още със сеитбата и поникването имахме частичен провал. След това дойде засушаването, което не даде възможност на слънчогледите да се развият добре. Ако трябва да говорим с цифри, добивите ще бъдат с около 40% по-ниски от миналата година", уточни Берберов.

За членовете на Тракийския съюз на зърнопроизводителите проблем са не само добивите. В ситуация на криза всеки един от тях се безпокои за бъдещето си.

„Банките вдигат кредитните проценти за нови заеми, залагат по-висок риск, който ние плащаме. Вдигат се Фонд „Работна заплата“ и осигуровките. Възможно е да се наложи и освобождаване на работници. Някои от колегите са в невъзможност да продължат напред“, категоричен е председателят на организацията.

Заради кризата с COVID-19 посещенията в базите са ограничени и засега няма засегнати от коронавирус стопанства. Тракийските зърнопроизводители обаче са притеснени, че ще бъдат засегнати икономически.

Те са притеснени и от предложените промени в Закона за местните данъци и такси, и предвидения данък за собствениците на земеделска земя над 20 хиляди декара.

Според Цветан Берберов когато се правят промени в данъците, трябва да се проследи ефективността им, събираемостта и до какво води това. "С новия данък трябва да налеем едни пари без да чувстваме сигурност. Приходната част ще намалее още повече, за да се напълнят общинските бюджети. Не чувстваме подкрепа от общините за опазване на нашето имущество. Какъв е ефектът на този данък - намаляване на рентабилността и затруднение както финансово, така и административно", категоричен е той. Мотивите за предложението ползвателите да внасят данъка вместо собствениците са необосновани и, когато се правят подобни предложения, е добре да се обмислят, смята той. "Имаме становище и сме го предоставили. В момент на криза целият свят прави данъчни облекчения, а ние правим данъчна тежест“, обясни Цветан Берберов и е категоричен, че предлаганите промени не са обсъдени с Националната асоциация на зърнопроизводителите.

Анжелина Велчева
Анжелина Велчева Отговорен редактор
Новините днес