Община Стара Загора още от времето преди 1989 г. е територия, на която има мрежа от социални услуги. В нея се намира и досега най-големият дом за възрастни хора с физически увреждания, домове за пълнолетни с психични разстройства, за лишени от родителска грижа деца на възраст от 0 до 18-годишна възраст. Най-късно появилата се социална грижа в общината са домовете за стари хора.
Още: Седмична прогноза за времето за 23-29 декември 2024 г.
Първият и засега единствен, който е делегирана държавна дейност, е създаденият през 1995 г. на Старозагорските минерални бани. Той разполага и с отделение за лежащи, които не могат да се обслужват сами и се нуждаят от 24-часови грижи. Капацитетът му е 101 души. За възрастните се грижи персонал от 45 души - 7 медицински сестри, 2-ма фелдшери, социален работник, рехабилитатори, физиотерапевт, санитари, диетолог, персонал в кухнята и пералнята, обяснява директорът Илия Александров.
Първоначално институцията е разположена в една сграда, която се ремонтира и приспособява за старчески дом и могат да бъдат настанени 43-ма души. Само две години след създаването му общината взема решение за разширяване на капацитета му и за обособяване на отделение за лежащи. Сега домът има две сгради в парк “Дъбова гора”, близо една до друга, на втория етаж на едната от тях е отделението за лежащи с капацитет 28 души. През 2012 г. по проект „Красива България“ се прави ремонт на кухнята в едната сграда, в другата е сменен покривът, дограмата, подовата настилка, ВиК и електроинсталацията, прави се цялостна външна изолация, разказва Александров.
Още: Очерняне на продукт или нередности: БАБХ трябва да се произнесе за шоколадови изделия*
Още: Министърът на културата Найден Тодоров е бил в "Пирогов"
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Повече от двоен ръст през 2024: Директорът на ПСС за смъртта в българските планини
Още: След проверки на БАБХ: Затвориха заведения в популярни курорти
Домуващите са на различна възраст, някои имат близки, които ги посещават, на повечето обаче децата им живеят далече - в страната или в чужбина, някои нямат близки. Режимът на домуващите е свободен - могат да излязат от сградата, ако искат, да се разхождат в гората, в селото. Имат право на 3-месечен домашен отпуск, в който могат да посетят близки и роднини. Единственото изискване към възрастните е да спазват правилата на дома.
Персоналът се стреми да задоволява не само ежедневните им потребности - храна, чистота, грижи. В дома има библиотека, телевизионна зала, организират им срещи с поети, писатели и културни дейци от Стара Загора.
В област Стара Загора има още 5 дома за стари хора, които са държавно делегирана дейност - два в община Казанлък и по един в общините Раднево, Павел баня и Гълъбово.
Още: В 12 села в област Смолян няма ток заради снега
Още: Кой има имен ден днес, 22 декември 2024 г. Честито!
Домът за стари хора с отделение за лежащи N 1 в Казанлък съществува от 1967-а и е с капацитет 122-ма души. В 4-етажната му сграда домуващите са настанени в стаи с тераса и санитарен възел по един, двама или трима. На всеки етаж е обособена дневна с телевизор. Разполага със собствен кухненски блок и столова, а на втория етаж има трапезария за трудно подвижните й обитатели. Другият дом - N 3, е за 62-ма потребители и е в сграда, строена за детска градина. След реконструкция е пригодена за трудно подвижни хора, използващи помощни средства. Функционира като старчески дом от 1998 г., а домуващите живеят в 5 сектора, всеки от които разполага със стаи за 3-ма души, всекидневна, баня и и тоалетни. Домовете в Раднево, Павел баня и Гълъбово са с капацитет 6, 20 и 40 души. Имат добра материална база. Всички осигуряват денонощни грижи от медицински и помощен персонал, който се грижи за здравето и социалните им потребности.
Таксата за социалните услуги в домовете, които са държавно делегирана дейност, се определя в чл. 17 от Закона социално подпомагане и тарифата, определена от постановление N 91 на Министерския съвет от 21.04.2003 г. - 70% от личните доходи на лицето. Тези домове са и сред най-търсените от самотните възрастни хора с ниски доходи, от техни близки, които нямат финансова възможност да плащат таксите в частни домове.
В общините от област Стара Загора се появиха и множество частни домове с различен капацитет, но при частната услуга качеството е различно, както и отношението към старите хора - за някои от тях могат да се чуят само суперлативи, за други само оплаквания.
С нарастването на процента на населението над 65-годишна възраст, които не могат сами да организират ежедневието си или нямат близки, ниските доходи и липсата на роднини с добри финансови възможности за настаняване в частни домове ще се увеличи и необходимостта от държавни и общински домове за стари хора. Даже при наличие на немалък брой частни бази за настаняване в домове с делегирана държавна дейност чакат хиляди възрастни.