Договори за партньорство подписа доц. д-р Добри Ярков, ректор на Тракийския университет в Стара Загора, с най-мащабните козевъдни ферми в България.
В стопанствата на ЕТ „АПК - КОПРИВЩИЦА - ЛЮБЕН ЙОВКОВ” и на земеделския производител на Радослав Любчов Йовков се отглеждат 2000 кози от породите Саанска коза и Алпин. Те са оборудвани с най-модерните технологии за отглеждане и доене, а високата производителност на мляко им дава възможност за затворен цикъл до готов продукт и за продажба на преработватели.
Университетът и фермите ще обединят усилията си за партньорство с цел съвместна образователна, клинична и научноизследователска дейност. Студентите от Ветеринарномедицинския и Аграрния факултет пък ще имат възможност да надграждат практическите си умения в иновативните стопанства.
Според доц. д-р Ярков тази възможност ще квалифицира студентите на още по-добро технологично ниво.
„Нашите студенти ще имат възможност да се запознаят с една от фермите, която е на най-високо генетично и технологично ниво. Козите във фермите в Копривщица са с много висок генетичен потенциал, а технологията е една от най-добрите в Европа. Системата е изцяло автоматизирана, компютъризирана, козите се доят в доилна зала, нашите студенти ще могат да се докоснат до най-доброто, с което разполага козевъдството. Този договор дава възможност Тракийски университет да помага със своята експертиза, а студентите ни да получат добра практическа подготовка в реалния бизнес. Нашето партньорство е и на друго поприще - ние съвместно участваме в иновативни проекти във фонд "Земеделие" , по мярка 16.1, където технологиите, с които ще работим съвместно, са на най-високо световно ниво - криоконсервация на семенна течност, производство на ембриони, ембриотрансфер, което при козите е правено само на няколко места в света.“
Радослав Йовков разказа за предизвикателството, по което са поели с иновативното стопанство.
„Ние със сина ми се занимаваме от 2015-а година в сферата на козевъдството, тъй като козето мляко е най-здравословният млечен продукт. Фермата я изградихме преди 5 години, като сме заимствали холандски и италиански технологии, но с външни консултанти. Точно това роди идеята за партньорство с науката в България в лицето на Тракийски университет. Нашата цел е да работим над здравния статус на стадата и високото ниво на хранене, което превръща партньорството ни в необятно, защото тези сфери се развиват ежегодно. Ние ще предоставим нашите бази за обучение на студентите, а те ще имат възможността да останат в България и да получават много добро заплащане и, когато работата им има ефективност, те ще бъдат по-добре заплатени от чуждестранните работодатели и ще работят в родината си.“