Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Иновативен продукт създадоха учени от Аграрния факултет на Тракийския университет

30 юли 2020, 17:10 часа • 2553 прочитания

Призово място и престижна награда в състезание за стартиращи компании в агрохранителната верига спечели екип от учени от Аграрния факултет на Тракийския университет. 

Доц. Георги Беев от катедра „Биохимия, микробиология и физика“ и главен асистент Диана Дерменджиева от катедра „Приложна екология и зоохигиена“ са разработилш метод, който позволява утайките от пречиствателни станции на отпадни води да бъдат преобразувани в продукт за земеделието, с което се постигат няколко основни ефекта за опазването на околната среда. 

С разработката се постига намаляване на въглеродните емисии, които се изпускат във въздуха при селското стопанство и торенето с минерални торове. Другият ефект е освобождаване капацитета на пречиствателните станции за отпадни води, тъй като утайките заемат голямо пространство. Прилаганите до сега решения за освобождаване от утайките са депониране или открито влагане в почвата, което е в разрез с редица наредби за безопасност. Решението на старозагорските учени позволява свободното използване на утайките в земеделието след съответна преработка, при което се получава екологосъобразно производство на земеделската продукция със значително по-здравословни хранителни стойности и по-устойчива на климатичните промени.

„Нашият екип намери съмишленици, с които успя да направи една стартираща компания, разработи и пусна в производство съответния продукт. Успяхме да намерим и европейско финансиране, което е свързано с подпомагане на подобни стартиращи компании и е директно финансирано от Института по иновации и технологии към Европейската комисия (ЕК), свързан тясно с наскоро приетата Зелена сделка. Екипът ни спечели с продукта първо място в национално състезание за иновации в агрохранителната верига, на което бяха допуснати още осем участници, занимаващи се с иновации, свързани с производството на здравословни и безопасни храни. Така се класирахме на големия международен финал, в който са допуснати още 16 държави“, разказва доц. Беев.

Двамата учени, които са представители и на науката, и на практиката са категорични, че професията еколог е широко приложима и нужна на бъдещето. Диана Дерменджиева вече очаква новите студенти по екология и опазване на околната среда с надеждата за още по-високи постижения. 

„В днешно време екологията заема едно от най-важните места и нашите студенти ще бъдат запознати добре с глобалните екологични проблеми и промените в климата. Приветствам бъдещите еколози да дойдат при нас и да сбъднат мечтите си. Така се случи с мен - поетапно, бавно, но сигурно успехът дойде. Тук, в Аграрния факултет на Тракийския университет, ще ги подготвят много добри специалисти, разполагаме с качествени лаборатории и бази, а практическите занятия са изведени във фирмите от практиката.“

Доц. Беев пък е уверен, че двамата са „доказателство за добра сплав между наука и бизнес. Нашите студенти ще имат реализация, за която ще ги подготвим. Пред България стои амбициозна цел за намаляване на въглеродните емисии, свързана със Зелената сделка, приета от ЕК. Страната ни е заставена да предприема дейности, които са свързани пряко с екологията и нуждата от специалисти с идеи ще става все по-голяма.“

Анжелина Велчева
Анжелина Велчева Отговорен редактор
Новините днес