Общински съветници от ГЕРБ в Стара Загора внесоха в деловодството на общината декларация във връзка с планирания завод за изгаряне на нерециклируеми отпадъци на територията на Източномаришкия басейн. Информацията беше обявена от вицепремиера и министър на финансите Асен Василев в Народното събрание миналата седмица.
Още: Коледна дарителска вечер в Стара Загора събра средства за проекта "Звезден ум"
Още: Кметът на Стара Загора: Коледарите съхраняват традициите и поддържат устоите на обществото
"Това до което достигнахме и върху което работим, е комбинация от утилизация на отпадъци. Вместо завода за боклук да е в центъра на София утилизация на отпадъци по най-висока технология може да се случва в Маришкия басейн", заяви пред депутатите Василев.
Припомняме, че проектът на бившите управляващи от ГЕРБ беше инсинераторът да в София и в доста напреднал етап, като има одобрена площадка и технология. Тече и избор на изпълнител. Преместването неминуемо ще доведат до оскъпяване на завода, който по досегашни оценки ще струва към 350 млн. лева.
В позицията на общинските съветници от ГЕРБ се казва, че те са загрижени за здравето на гражданите на Стара Загора и околната среда в района.
Още: Стара Загора отбеляза 180 г. от рождението на Капитан Петко Войвода
Още: Коледен базар обедини Стара Загора за подкрепа на деца със СОП
„С оглед на това, на основание чл. 21, ал. 2 във вр. с чл. 17, ал. 1, т. 8 от ЗМСМА, във вр. с чл. 97, ал. 1 и сл. от Закона за опазване на околната среда, с настоящото предлагаме, Общински съвет Стара Загора да приеме ОБРЪЩЕНИЕ към министър-председателя и членовете на Министерски съвет на Република България“, се казва в декларацията.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Община Стара Загора и УНИЦЕФ стартират съвместен проект
Още: Зам.-кмет Надежда Чакърова: Сурвачките пазят духа на празниците в Стара Загора
Съветниците настояват за стриктно спазване на дедените от закона граници, а именно – прецизно съблюдаване на предвидената от Закона за опазване на околната среда процедура по задължителна оценка на въздействието върху околната среда (ОВОС).
"Настояваме процедурите да се провеждат при пълна прозрачност и надлежно текущо информиране на обществото, както чрез своевременно уведомяване на всички заинтересовани органи на местното самоуправление в засегнатите общини, така и чрез медиите, като предприемането на каквито и да било стъпки във връзка горното да става след широк обществен дебат, с цел гарантиране обществените интереси на живущите в засегнатия регион", посочват още вносителите.