Заводът за боклук в София отчита ръст на приходите от рециклиране, съобщават от Столичното предприятие за третиране на отпадъци (СПТО). Предприятието се похвали и с подобрено сепариране на рециклируемите материали, както и сключените договори на по-конкурентни цени през юли 2024 г. Това е довело до двойно увеличение на приходите от реализация на рециклируеми отпадъци през първите пет седмици на 2025 г. в сравнение с предходните две години:
- 1-5 седмица 2023 г. - 72 002 лв.
- 1-5 седмица 2024 г. - 63 686 лв.
- 1-5 седмица 2025 г. - 140 192 лв.
ОЩЕ: Отчет: Столичният завод за боклук увеличи производството на RDF гориво
Рекордно увеличение на RDF горивото
Също така СПТО продължава да подобрява резултатите си при разделянето и продажбата на рециклируеми отпадъци и производство на RDF (гориво, получено от отпадъци, от англ. refuse derived fuel). В същото време намалява и количеството приет отпадък в завода, което е резултат от засиления контрол на входа. През месец януари заводът за боклук е изнесъл рекордно количество RDF - 7292 тона.
ОЩЕ: "Грозно и на гърба на човешка трагедия": Дело за клевета към Хекимян и съветници от ГЕРБ
Заводът за боклук отчита спад на приетото количество отпадъци. За месец януари те са общо 31 805 тона. През същия месец година по-рано те са били 33 832 тона. От СПТО посочват, че това се дължи на засиления контрол на входящите потоци и ефективното управление на отпадъците. През януари са изнесени рециклируеми материали: 190 т хартия, 49 т черни метали, 422 т пластмаса, 73 т цветни метали, 1474 т компост.
СПТО продължава да прилага засилен контрол по време на приемните процедури. Основната цел на тези проверки е да се гарантира спазването на установените стандарти и да се предотврати постъпването на неподходящи отпадъци в инсталацията. При установяване на несъответствие между вида на постъпилия отпадък и съпътстващата го документация, се издава отказ от приемане на отпадъка както на депото, така и в инсталацията за третиране.
ОЩЕ: Крие ли се боклук в депото в Долни Богров? Столична община започва проверка
Предпиятието играе ключова роля в прехода към устойчивото управление на отпадъците в столицата, като обработва отпадъците на столицата София и ги превръща в ценни ресурси. Производството на RDF и подобряването на разделянето на рециклируемите не само намалява обема на депонираните отпадъци, но и допринася за намаляване на въглеродния отпечатък в индустрията и енергетиката.