Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Заместник-кметът на София Евгени Крусев не мисли за оставка

17 октомври 2018, 15:35 часа • 6380 прочитания

Към момента не обмислям да подавам оставка. Това коментира пред журналисти на зам.-кметът на София Евгени Крусев, по време на проверката на ремонта на бул. „Константин Величков“ във връзка с исканата му оставка от "Спаси София" заради промяна на виброизолационната подложка, използвана при ремонта на бул. „Граф Игнатиев“.

Още: Столична община връща зеления билет, въвежда редица мерки срещу мръсния въздух

Още: Транспортът в София е на плюс, Терзиев няма да тегли заем

По думите на Крусев е странно гражданска организация да лобира за определени фирми. „За мен фирмите нямат никакво значение. Важното е обектът да се завърши в срок и с необходимото качество. Нито едно решение не е взето еднолично от мен - именно затова се свика експертният съвет, там 29 човека да имат еднакво мнение по един въпрос е много трудно постижимо, освен ако те не са убедени в това“, коментира още зам.-кметът на София.

Разговаряхме с фирмата, която доставя т.нар. виброизолационна подложка, и неин представител пътува към България. Той ще внесе допълнителна яснота и ще обори неверните според тях твърдения, които бяха казани в публичното пространство. Нашата задача като възложител на ремонта е да осигурим най-доброто качество и цена и дълговечност на влаганите материали“, заяви Крусев.

Той обясни, че има право материали да се заменят вследствие на възникнали обстоятелства по време на строителството. Тези материали, които се заменят, се одобряват от строителния надзор, който прави т.нар. „анализ на цената“ тоест няма да бъде платена нито една стотинка повече за даден материал, ако той бъде заменен по време на строителството.

Още: Повече автобуси до Витоша от 18 януари, забрана за коли в празнични дни

Още: Замърсяващите коли в центъра на София са намалели 10 пъти

Промяната не е в материала, а в проекта, тъй като първоначалният проектант на релсовия път в участъка беше допуснал фрапантни неточности и грешки. Само за пример мога да ви кажа, че според първоначалния проект на ул. „Граф Игнатиев“ в кривата на ул. „Алабин“ и ул. „Граф Игнатиев“, където трамваите завиват, те щяха да се удрят челно и това го подписва човек с пълна проектантска правоспособност“, обясни той. Крусев добави, че е имало и забележки по отводняването.

Получихме становище от „Столичен електротранспорт“, че вместо да се подобрят, показателите на релсовия път, те ще се влошат. Затова беше свикан експертен съвет и 29 души единодушно потвърдиха това становище и решиха, че проектът трябва да бъде променен. Затова възложихме поправките на друг проектант“, добави Крусев. По думите му в идейния проект е било предвидено да се използват материалите, които сега се полагат на улицата, но при изработването на работния проект, проектантът ги е променил.

Предисторията

Продължават скандалите с ремонта на възловия булевард "Граф Игнатиев" в центъра на София. След сигнал на неправителствената организация "Спаси София" и след проверка от страна на bTV, бяха показани ключови промени в проекта за трамвайното трасе.

Още: Спряха две линии на нощния градски транспорт в София, ограничиха останалите две

Още: Гражданите и бизнеса ще казват какво количество отпадъци генерират

Става дума за влагане на неподходящи материали - така наречените виброизолационни подложки за трамвайните релси, които да обират вибрациите, и по този начин да се намали вредното въздействие върху старите сгради в центъра на столицата.

От репортажа става ясно, че инженерът, който прави проекта на релсовия път, се отказва да работи по него тъкмо заради промяната и поставянето на неправилната подложка под трамвайното трасе.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес