Живеещите в столичните квартали Враждебна и Челопечене блокираха пътя към депото за отпадъци до столичния квартал. Протестиращите настояват сметището да бъде закрито, предаде БНР: Ето какво казват хората:
Още: „На „Опълченска“ всичко кълве!“: Мъж лови риба в центъра на София (СНИМКА)
Още: СО напомня: Платете местните си данъци си с отстъпка до 30 април
„Това нещо трябва да приключи - изхвърлянето на тези нерегламентирани боклуци и всякакви гадости и затрупването им със земна маса. И да се изчисти.“
„И то не какви да е боклуци, а опасни боклуци, които се разлагат стотици години напред. Ще има и следващи протести, докато не започне някакъв разговор за решаване на проблема.“
Мартин Стоянов от Инициативния комитет във „Враждебна“ обясни:
Още: "Боклукът може да е пред Столична община": Взрив-скандал с биологичните отпадъци в София
Още: Кметът на Самоков проведе среща с хотелиерския бранш
„Нагоре от кота нула 15 метра камара с боклуци, това са стотици хиляди тона боклук. Ние това нещо вече няма да го търпим, защото тоя протест не е от лятото, тука говорим за години назад протестни действия. По проекта, който ние сме го чели, сме го изискали и са ни го дали, трябваше да има десетки хиляди дървета засадени и езера, атракциони и т.н. Не само че не се случва, явно рекултивацията те я възприемат като затрупване на отпадъци, пластмаси и всякакви други с пръст. Ние ще протестираме, докато това нещо не се изчисти“.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Спряхме схеми за милиони: Терзиев разбира защо се саботира работата на завода за боклук
Още: „Топлофикация София“ с имоти за 220 млн. лв., но ги управлява лошо
Отговорът на Столична община:
"Третирането на едрогабаритни и смесени строителни отпадъци на площадката в кв. „Враждебна“, се извършва от „Софинвест“ ЕООД. Всички дейности и количества са в съответствие с изискванията, заложени в разрешителното, издадено с решение на директора на РИОСВ-София, който осъществява и контрола по изпълнението му.
На територията на площадката не се приемат битови отпадъци от сив контейнер, както и разделно събрани отпадъци от опаковки, а пластмасата, хартията, дървесния материал и др. рециклируеми отпадъци, които постъпват са част от смесения строителен или едрогабаритен отпадък. Тези отпадъци впоследствие се подлагат на ръчно сортиране в обособена зона и се съхраняват на отредените за това зони до предаването им за последващо третиране на други фирми извън територията на площадката. Отговорни длъжностни лица осъществяват директен, визуален контрол на всяко МПС, както и контрол по документи на товара. При констатиране на отклонения, превозните средства не се допускат на площадката.
Още: Ето кога ще се проведе фолклорният фестивал „Лазарица“ в Елин Пелин
Още: Идея: С кола в центъра за София плащаш повече - синята зона става червена (ВИДЕО)
Столична община предприе действия за изграждане на нова площадка за третиране на едрогабаритни отпадъци, локализиране на нарушени терени, които да бъдат рекултивирани и изграждане на нови площадки за третиране и временно съхранение на строителни отпадъци. След приключване на всички законови процедури и въвеждането им в експлоатация, Столична община, съвместно със „Софинвест“ ЕООД, ще премине към финален етап на рекултивация на площадката в кв. Враждебна. Ще се запази само площадката за третиране на строителни отпадъци, а зоната за оползотворяване на инертните отпадъци ще бъде рекултивирана до паркова зона".