Думите на главния архитект на София Здравко Здравков, че Княжевският лифт може да се ремонтира и без промяна в Плана за управление на природен парк "Витоша" предизвикаха веднага реакция от стопанисващата лифта компания "Витоша ски".
Припомняме, че и в парк "Витоша" има немалко скандали - между природозащитници, като тяхно основно лице е общинският съветник от "Демократична България" Тома Белев, който е и бивш директор на парка, и "Витоша ски" АД. Една от основните точки на конфликт са точно лифтовете и влековете - Белев твърди, че в сегашния план за управление е предвидено да има подмяна, но не и строеж на нови съоръжения или изграждане на ски писти. От "Витоша ски" пък казват, че планът не съответства на Закона за горите и Закона за устройство на територията, защото трябва да се промени предназначението на земята, на която са изградени лифтовете, обслужващи ски зона "Алеко", а планът не позволява изключване на земи от горския фонд. Отделно трябва да се подменят фундаментите и стълбовете на лифта, а това е строителство т.е. забранена дейност на горски територии. Белев контрира, че в чл. 54 от Закона за горите пишело, че станции и стълбове на съществуващи лифтове и влекове, които са търпими строежи по Закона за устройство на територията, могат да се правят и в горски територии.
Сега Здравко Здравков каза пред БНТ, че на среща на кмета Йорданка Фандъкова, министрите на екологията и земеделието, както и представители на спортното министерство и Столичния общински съвет се изяснило, че ремонт може да има без да се изменя плана. Можело лифтът да бъде възстановен в съществуващото трасе, като вече били правени проучвания на основите и нямало проблем. Ако се налага удължаване на някое от на трасетата, едва тогава може да се пристъпи към изменение на плана за управление на парка.
Само че "Витоша ски" съвсем не мисли така: "От вчерашните изявления обаче ние не разбрахме какво се е променило през последните няколко седмици, което радикално е сменило правните схващания на ресорните институции, които многократно публично са твърдели, че не може да има нови стъпки в старите трасета, именно поради рестрикцията на плана за управление на природен парк "Витоша". Освен това са налице множество решения на междуведомствени работни групи, организирани както от Министерството на туризма, така и от Министерството на младежта и спорта. Без каквато и да е позитивна правна промяна в един момент, тълкуването радикално се променя. Ще изчакаме официалните становища и писмените мотиви относно законността за възможната подмяна на съоръженията.
Когато пристъпим към смяната на съоръженията, ние държим те да са произведени и монтирани от световните лидери на пазара – "Допелмайер" или "Лайтнер". Именно те категорично отхвърлиха варианта, при който могат да се използват старите фундаменти. Във връзка с изказванията на главния архитект на София г-н Здравко Здравков, че е възможно върху старите фундаменти, да се монтират нови стълбове, ние сме готови да направим незабавно среща на него с водещите инженери и конструктори в производството на лифтове. На нея трябва да стане ясно дали е възможно или не подобна идея.
От 11 месеца чакаме да ни възложат изработването на специализирания подробен устройствен план, за да можем да го процедираме пред Министъра на земеделието, храните и горите и пред РИОСВ – София. Не искаме на нас да се преписва чуждо бездействие. Когато всички имаме желание и вървим в една посока, цялата процедура за приемането на специализирания устройствен план може да се случи в рамките на 3 месеца и да бъдат поръчани съоръженията." Компанията пак казва, че е готова да работи за смяна на лифта, но "само в рамките на закона".