В защита на зеленината, столичани изгониха багер, отнеха лопатата на районния кмет и не му позволиха да направи първа копка за бъдеща детска градина на мястото на кварталния им парк. Развяващи националното знаме, скандирайки: "Искаме природа, не искаме бетон" и "Оставка!", жителите на квартал "Стрелбище", подпомагани и от домашни любимци, провалиха церемонията на районната администрация за старт на строителството.
Още: Столична община се похвали: Засадени са повече от 30 000 дървета
Още: Най-важно е софиянци да не останат без градски транспорт: Терзиев разговаря с протестиращите шофьори
Протестиращите бяха склонни да оставят лопатите и кирките в ръцете на общинските представители, ако стартират кампания за залесяване, а не строеж.
Още: МБАЛ-Самоков получи нов компютърен томограф
Още: Тържество за Рождество Христово се проведе в църква в Самоков
Става въпрос за проект с издадено разрешително за строеж на голяма детска градина с басейн и компост-станция върху обширно междублоково пространство от над 6.5 декара с буна за пързаляне на децата и буйна растителност, пейки, маси за тенис, две спортни игрища. Теренът се намира между ул.“Червена роза“ и ул. “Златишки проход“, в близост до ул. "Нишава". В четвъртък най-изненадващо около парцела били издигнати огради и така много от жителите в района научили, че градинката ще става строителна площадка, разказаха протестиращите.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: В спортното училище в Самоков откриха нов СТЕМ център
Още: Терзиев на среща с протестиращите в градския транспорт, автобусите тръгнаха
"Това място - с хълма, пейките, масите за тенис, игрищата е възстановителен център за хората от 1 месец до 98 години и повече", изтъкна Румяна Нанова, жителка на квартала, убедена, че не бива да се допуска този мини-парк да бъде сринат. "Всички обичаме деца, искаме да има място където да бъдат отглеждани и обучавани, за да могат родителите им да работят, но тук не е подходящо място за детска градина", подчерта тя.
Още: Малки коледари посетиха община Елин Пелин
Още: Заседанията на Общинския съвет на Елин Пелин вече ще са открити
Решението за строежа не е осмислено и не е съгласувано с хората от квартала, посочи Стоян Христов от протестиращите. Той изтъкна, че в парцела има над 40 – 50 дървета с дълголетие над 40 години, сред които няколко ореха, ясен, който е защитен, дъб, който също е защитен.
"Защо да се прави детска градина на 6.5 декара, като може да се направи на 500 кв. м. и защо да е с басейн и с компост система за производство на тор под балконите на хората", недоумява той.
"Да имаш "лайнарка" под прозореца си - знаете ли какъв ад ще е през лятото, заради изпаренията", оплака се живущ до обекта младеж, запознат с проекта.
Хората поискаха въпросът да се реши чрез референдум и настояха за обществено обсъждане, но кметът на район "Триадица" Димитър Божилов отсече: "За реализацията на този проект обществено обсъждане не се изисква" и изтъкна, че въпреки това се е допитвал до живущите, благодарение на което в проекта са запазени двете игрища.
"Тук няма да се строи минна кариера или жилищна сграда. Тук ще се построи двуетажна сграда с 8 помещения за деца – детска градина, заобиколена от трева, дървета, детски площадки и 2 спортни игрища", посочи кметът.
Това е частна общинска собственост, отредена за детска градина и проектът ще се реализира, категоричен е той. "200 деца от "Стрелбище" остават неприети в детски градини, а предучилищното образование е задължително", изтъкна още той. "Над 1000 деца от Триадица не са приети в детска градина, в това число и моето. Това са домакинства, които плащат непосилни такси за частни детски градини или са принудени единият родител да остане да гледа детето", добави Божилов.
Той уточни, че детската градина е планирана за 180 деца в 4 градински и 4 яслени групи, като има възможност да се измени на 5 градински и 5 яслени.
"Надяваме се за година и половина да се реализира проектът", каза още кметът.
Предвижда се, по думите му, половината от буната да се премахне и да бъдат отсечени под 10 дървета, а други ще бъдат преместени около бъдещите детските площадки. "Експертната оценка, подписана от еколози, констатира, че на терена няма защитени видове дървета", каза той.
"Господине, съсипвате детството на нашите деца!", възразяваха един през друг протестиращите. Те упрекнаха общинарите, че действат зад гърба на хората. Оплакаха се, че сигнализирали в редица институции, но безрезултатно. "До Столична община – 2 сигнала, до Зелените – мълчание, "Спаси София" – мълчание, МОСВ – мълчание, МРРБ, главния архитект на София – също мълчание, всичко се потулва", посочи недоволен жител на "Стрелбище".
"Нападате една прекрасна идея, застройката е напълно съобразена с дърветата – да се запазят в максимален брой", противопостави се на протестиращите архитектка, която не съобщи името си. Тя подчерта, че според оценката на общината, за всяко премахнато дърво, ще трябва да се засадят две нови, но не уточни къде.
В защита на проекта се обяви и Стефка Варадинова, жителка на квартала:"Свикнали сме с тези градинки, но трябва да има и заведения за децата. Предполагам, че проектът е така направен, че да се засегнат възможно най-малко дървета".
"Не съм против строителството на детски градини, имам две деца, едното - малко, което не може да си намери място в предучилищна, но искате да унищожите зелената площ тук", възрази на намеренията на местната управа Красимира Николова, живееща в блока, граничещ с парцела за строежа.
"Децата, които са извън детската градина, няма да могат да ползват тази зелена площ", обобщи недоволството на хората тя.
Съкварталците са стартирали и подписка срещу строежа, която набира все повече поддръжници.
Протестиращите са категорични, че в района има много по-подходящи за детски градини места и посочиха неизползваемите детски площадки в близост. Там никой не пуска децата си, защото няма зеленина.
Според жители на квартала, поне 16 са празните площадки за деца и спорт в околността.
Репортер на Actualno.com се увери, че съвсем наблизо действително пустеят три такива площадки.
"Може тези терени, които са за деца и спорт, да бъдат отредени пак за деца, но където да се обучават", смята Стоян Христов, убеден, че са много-по-подходящи за детска градина.