През кашони, боклуци, човешки отпадъци, котки и храсти, които са заринали павилионите на една от пътеките на пазарчето в "Младост" 1 А, всеки ден преминават граждани на път за спирката на 43 блок. Оттам е пътят и на учениците за училищата в квартала. Тази мръсотия не представлява интерес от години за администрацията в района на Младост, установи екип на Клуба по журналистика към 125 СУ "Боян Пенев".
Снимка: Ученици от 125 СОУ
На сигнала ни до администрацията на район Младост от 20.10. оттам отговориха, че са препратили писмото до Ивайло Иванов, директор на Столичния инспекторат (бел. ред. - Ивайло Иванов е бившият секретар на МВР, като имаше огромен скандал и обяснения защо поема поста начело на Инспектората, след като излязоха данни и видеозаписи за полицейско насилие срещу протестиращи против управлението на Бойко Борисов и Иван Гешев по негово време). До момента отговор от Инспектората още няма.
"Спаси София" – организацията, която следи за нередностите в града, взе отношение по проблема. "Колегите ни работят по различни теми и ще се радваме, ако искате да се включите в екипа и заедно да движим и тази тема", отговори на запитването на Клуба по журналистика Христо Илиев от "Спаси София". Борис Бонев, който е основател на организацията, е мажоритарно избран общински съветник и би имал възможност да постави въпроса на заседанието на общинския съвет.
Защо един районен кмет не може да се справи с проблема?
Съгласно Закона за местното самоуправление и местната администрация (ЗМСМА) районните кметове изпълняват бюджета на общината, отговарят за общите имоти на територията на района, но не могат да се разпореждат с нея. Те не могат да възлагат работата на фирмите, които чистят боклука. Ако гражданите сигнализират кмета за боклуци в района, той може да препрати сигнала към Столичния инспекторат.
Снимка: Ученици от 125 СОУ
Излиза, че ако такъв сигнал е подаден, кметът в района ще бъде информиран, че има такъв проблем, но реално не може да го реши. Според наемателите на павилиони от пазарчето, които са ги наели от Столична община, проблемът е в това, че въпросните магазини, разположени на пътеката до Търговския център, са затворени от години, не са на Столична община, а имат други собственици. Според Наредбата за поддържане и опазване на чистотата на територията на Столична община обаче именно собствениците на такива обекти се грижат за чистотата пред тях, а контролът се извършва от Столична община. Това означава, че администрацията на общината трябва да налага санкции при подобни случаи. "Касиерките от общината идват да събират пари за наемите всеки месец и са наясно какво е състоянието на пазарите", казаха търговци, които са наели тези обекти от общината.
Снимка: Ученици от 125 СОУ
Тъжната картина на затворените обекти
Павилионите на пазара "Младост" 1 А са затворени от години и причината за това са големите търговски вериги и моловете, които "дръпнаха" клиентите. Този проблем се отнася за всички пазари в страната. Въпросът е какво да се прави със затворените магазини, които се разрушават и тънат в боклуци, а собствениците им не искат да спазват наредбите за чистотата. Негативните от това безхаберие са за сметка на гражданите.
Какво се случи след това - НАУЧЕТЕ ТУК!
Автори: Вероника Кръстева, Мартин Ненчов, Кристина Петрова, ученици в 125 СУ “Боян Пенев”, Клуб по журналистика