Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Терзиев: "Левски" не може да строи без наше позволение. Добре свършена работа е, когато феновете ще ходят на мач с метрото

03 декември 2024, 10:30 часа • 1398 прочитания

ПФК "Левски" не може да строи без наше позволение. Но като кмет на София се надявам тук да не се стига до нещо подобно на това, което се случи със стадиона на "Ботев" (Пловдив), който игра над 10 години на базата си, защото стадионът беше разрушен"

Това каза в интервю пред "Дневник" кметът на Столична община Васил Терзиев. Припомняме, че сагата около собствеността на стадион "Георги Аспарухов" вече изглежда да е към края си. Столичната община е съвсем близо до това да придобие изцяло съоръжението, а след това трябва да постигне договорка с "Левски" за право на строеж. От внасянето на предложението за прехвърлянето на собствеността на стадион "Георги Аспарухов", през всички административни пречки досега, кметът на София Васил Терзиев показва решителност процесът да бъде доведен до успешен край. Казусът предизвика и напрежение между Столичната община и областната управа на София-град, но то бързо беше потушено.

Снимка: БГНЕС

На въпрос какви са основните мотиви на общината да има собствеността на стадион "Георги Аспарухов", Терзиев каза: "Трябва да покажем, че има вариант, в който общината може да създаде и поддържа успешно публично-частно партньорство. Защото на държавата не ѝ се получава. Трябва да покажем, че може да има добри примери, защото добрите примери вдъхновяват и са отличен урок. А и София има отчаяна нужда от модерна спортна инфраструктура. Как да отидеш с детето си на мач на грозен и потрошен стадион? Как да осигуриш изживяване, ако няма дори една нормална тоалетна, както беше на "Българска армия"? Аз самият и много хора от моя екип обичаме спорта, ходим на различни стадиони и зали - обидно е София да изостава толкова много от останалия свят в това отношение", казва Терзиев.

Още: Добрите новини за Левски не спират: Столична община издаде виза за проектиране на „Герена“

По повод засвидетелстваната благодарност от страна на "Левски" към лидера на ГЕРБ Бойко Борисов относно успешната процедура, столичният кмет коментира: "Иска ми се да вярвам, че това е някакъв рефлекс, останал от миналото. Минало, което никога няма да се върне - да зависим от един човек, който сам решава всичко и всички чакат на него, който знае и може всичко. Трябва да знаем обаче, че това е нефункционална и неработеща държава, на практика липсва такава. Държавата е "счупена" или "разбита", както казва самият г-н Борисов. А иначе - мисля, че голяма част от феновете на "Левски" с коментарите си показаха, че не приемат подобна персонална благодарност. Аз и моят екип не се нуждаем от персонални публични благодарности. Ние сме тук, за да служим на хората. Ако хората са доволни - значи сме свършили добре работата си. Например това, че софиянци харесват разширената празнична украса, е достатъчна благодарност. Те са щастливи, значи нашата работа е добре свършена. Същото ще бъде и със стадиона. Когато "Левски" има нов дом и хората са щастливи да отидат на мач с метрото - това е добре свършена работа. И то не от един човек, а от всички, които са работили по проекта", подчерта още Терзиев.

Снимка: Ивайло Илиев/Actualno.com

Какво следва?

"Разноските по заповедта на областната управа са платени. Разглеждаме договора за безвъзмездно придобиване. Следва подписване на договора с областната управа и да получим владението на имотите. След това район "Подуяне" трябва да състави актове за публична общинска собственост на новоприетите имоти. И накрая имотите се вписват в Службата по вписванията и общината става собственик. След това общината и "Левски" трябва да подпишат договор, с който клубът да може да използва базата. Иначе няма да има право да играе там, нито да провежда тренировки. Този договор и срокът му се гласуват от Столичния общински съвет", обясни следващите стъпки столичният кмет.

Още: Левски търси пари за изграждане и модернизация на „Герена“, „сините“ преговарят с редица инвеститори

"Представете си каква би била реакцията, и с право, на феновете на ЦСКА, ако ние построим стадион на "Левски". Така че това, което ние можем да направим, е да помогнем в търсенето на инвеститор, който има опит и представи наистина работеща инвестиционна програма. Това ще е добро начало на модел за ефективно публично-частно партньорство", споделя още Васил Терзиев, като подчерта, че трябва сериозен инвеститор с добре написан договор.

Снимка: Ивайло Илиев/Actualno.com

Нов национален стадион?

По повод на темата със стадионите, кметът коментира и състоянието на националното спортно съоражение "Васил Левски": "София има нужда от нов национален стадион по футбол, ако не е паметник. Ако има хубави зали и за други видове спорт, а не само футбол, ако се използва за концерти, конгреси и други събития. Времето, в което на един стадион се играе по един мач на месец, е далеч в миналото. Иначе - да, проучваме този въпрос, както и евентуални локации. Но новият национален стадион трябва да е обща концепция с БФС, който ще го използва", подчертава Терзиев.

Още: Защо 14 години гледаме "още от същото" в българския футбол? Говори Теодор Борисов (ВИДЕО)

По неговите думи по отношение на сигурността и края на безредиците по стадионите трябва да се изгради работеща система за сигурност, която включва камери с лицево разпознаване на и около стадиона, както и поименни билети. "Така ще се знае кой какво нарушение е направил. И ако има и работеща система от санкции, нарушителят ще знае, че няма измъкване", коментира Терзиев.

"Любопитно ми е, дали когато ЦСКА и "Левски" си направят новите стадиони, пак ще искат дербито да се играе на националния стадион. И какво решение ще вземе БФС по темата. Иначе, да - ние ще продължим да правим стъпки към това центърът да не бъде блокиран заради един мач", каза още столичният кмет.

Ивайло Илиев
Ивайло Илиев Отговорен редактор
Новините днес