Общинските съветници от „Демократична България“ направиха скандални разкрития за това как Столична община предвижда да даде системата за продажбата на билети в градския транспорт на фирма с неизвестен собственик.
Още: Патриарх Даниил ще посети Елин Пелин
Още: Не разпределям средства, не налагам санкции: Митко Светофара отговори на ПП-ДБ-СС
„Въпросната обществена поръчка е на Центъра за градска мобилност (ЦГМ). Това, което колегите предлагат, е да отпадне системата за отчитане на пътници в метрото и да остане само тази на градския транспорт“, обясни Симеон Ставрев.
"В градския транспорт в София на година се завъртат приблизително около 200 млн. лв. 1/3 от тези пари са от метрото, а 2/3 - от наземния транспорт", заяви той.
Ставрев обясни, че проблемът е, че не е ясно кой е собственикът на тази система и не се знае къде отиват парите. Отделно одит на тази система никога не е правен и не се знае дали има изтичане на финансови средства.
Още: “Спаси София“: Трафикът в столицата е заложник на саботажи и зависимости
Още: Държите се като малко детенце: Реплика към Антон Хекимян за Витоша
Ставрев съобщи още, че са направили собствено разследване, което е показало, че в консорциума, който е изградил тази система, 99.98% от собствеността държи фирма, която се казва „Компютърнет Сървисиз“. Тази фирма има двама акционери. Единият е гръцки гражданин и се казва Орфанидис Христос Димитриус. „Той държи бизнес за 100 млн. лева в София. Нашите подозрения са, че тези средства могат да се увеличат чрез анекси между ЦГМ и фирмата. Намерихме човека във Facebook, като вярваме, че това е той. Освен, че името и рождената му дата съвпадат, той е декларирал в пост, че е собственик на тази фирма“, разказа общинският съветник.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: За три дни: 9 акта за замърсяване на въздуха са издадени в София
Още: Шефът на СОС се оплака: Кметовете на ПП-ДБ-СС са подложени на детайлни проверки
„Възниква следното питане - как човек, който никога не сме виждали и който живее в град, в който няма никакъв градски транспорт, организира и управлява този сложен бизнес? Той не може да попадне в този профил“, заяви Ставрев.
Другото подозрително нещо във фирмата според него е начина, по който печели обществената поръчка. Тя се възлага на фирмата през юли 2018 г. „В този период тя има един служител. Не мога да си обясня как фирма с един служител печели поръчка за 100 млн. лева“, заяви той.
Общинските съветници от "Демократична България" отново поискаха спешен одит на двете системи за таксуване на пътниците в градския транспорт на София - "Център за градска мобилност и "Метрополитен". Те настояват да се установи какво е актуалното финансовото състояние на двете дружества, които управляват градския транспорт в столицата.
Още: Сдружение: Като чуят за Витоша, бягат като дявол от тамян
Още: Заместник-кмет на София предупреди: Дронове ще търсят нарушители в нискоемисионната зона
Ставрев припомни, че отдавна настоява за пълна прозрачност на данните за пътникопотока и продадените превозни документи. "Все още нямам достъп до данните на тикет системата в реално време. Аргументът на ЦГМ е, че ни пращат обобщена справка по въпроса. За мен това не е достатъчно", каза общинският съветник.
ОЩЕ: Спешен одит на ЦГМ и "Метрополитен" искат общински съветници от ДБ