Почасовите данни за качеството на въздуха в София в периода 2013 - 2016 година трябва да бъдат предоставени от Изпълнителната агенция по околна среда (ИАОС). Това е решението на Върховния административен съд по жалба на ИАОС срещу сдружение "За Земята - достъп до правосъдие", след като НПО-то спечели спора и на първа инстанция.
Сдружението първо поиска информацията за измерените фини прахови частици на въздуха от кмета Йорданка Фандъкова, но тя препрати заявлението до агенцията. Нейният шеф обаче отказа достъп до средночасовите стойности на фините прахови частици (ФПЧ) защото имали предварителен характер т.е. не отразяват окончателно картината.
Отказът беше обжалван от "За Земята - достъп до правосъдие" в Административен съд София. През август магистратите там решиха, че отказът на агенцията е неоснователен. Последва обжалване от страна на ИАОС, но ВАС не се съгласи с доводите на агенцията. Сега предстои ново произнасяне на директора на агенцията по заявлението за достъп до средночасовите данни за ФПЧ, пише в. "Сега".
Според "За Земята - достъп до правосъдие", начинът, по който се публикуват данните, е от изключителна важност, тъй като само с информацията за почасовите данни може да бъде уловена степента на замърсяване на въздуха. От там обясняват, че само среднодневните стойности не са достатъчни, защото високите стойности от деня се балансират с тези от нощта и така резултатът за денонощието е в норма, което не предоставя пълната информация на гражданите.
Европейският пример
В ЕС вече могат да се следят онлайн данните за въздуха в реално време. Европейската агенция по околна среда пусна нов индекс за качеството на въздуха. Той измерва пет степени на замърсяване. Очевидно за българската агенция по околна среда мръсният въздух не е чак такъв проблем, защото за България данни на интерактивната карта липсват. Страната ни е осъдена от Европейския съд заради липсата на мерки срещу системното замърсяване на въздуха.